Tato zdánlivě komplikovaná otázka se dá vyřešit velice jednoduše. Stačí, když se podíváme na své jezírko a uvědomíme si, jestli vzhledem ke své velikosti promrzne až ke dnu, nebo se led vytvoří pouze na hladině.

Z malého jezírka rostliny vyndáme

Malá jezírka s hloubkou 50 cm a méně asi velkou šanci proti úplnému zamrznutí nemají, a proto z nich bude třeba přenést všechny rostliny do nevytápěné místnosti, kde přečkají zimu. Ideální je sklep nebo podkrovní místnost, kam proniká jen slabé denní světlo. Rozhodneme-li se pro skleník, měli bychom jeho stěny zakrýt rohožemi, protože přímé sluneční paprsky přezimujícím rostlinám škodí. Mírné mrazíky těsně pod nulou jim však nevadí.

Čtěte také

Zahradní jezírko

Čtěte také

Jezírko na každou zahradu

Přezimování rostlin v nevytápěné místnosti provedeme tak, že si připravíme vhodné vaničky nebo přenosné nádržky, do kterých přemístíme i s původními nádobami pro kořenový bal všechny lekníny a orobince včetně rostlin mělké pobřežní zóny, jako jsou kosatce, pryšce, ďáblíci, vachty, blatouchy aj. Nemusí nutně být celé ve vodě, ale trvalé vlhko ke zdárnému přečkání zimy rozhodně potřebují.

Opuštěné jezírko vypustíme či jinak zbavíme vody a vyčistíme od zahnívajících zbytků rostlin, poté je naplníme spadaným listím nebo rašelinou a zakryjeme.

V hlubších jezírkách některé rostliny ponecháme

Jednou z rostlin, kterou po vypuštění jezírek vyndaváme ven, je prsykyřník velký (Ranunculus lignua) Autor: Oficiální zdroj Jednou z rostlin, kterou po vypuštění jezírek vyndaváme ven, je prsykyřník velký (Ranunculus lignua)Autor: Oficiální zdroj

Hlubší, velká jezírka a rybníčky určitě až ke dnu nepromrznou, a proto v nich mohou zůstat orobince a další rákosové rostliny kořenící ve větší hloubce. Většinou s nimi zůstávají i otužilejší lekníny přivyklé na středoevropské zimy. Choulostivější rostliny bude ovšem lepší přemístit do sklepa. Otázkou zůstává ponechání zahradních ryb, které by měly zůstávat pouze v hlubokých a do země zapuštěných nádržích. Každopádně se o ně během zimy musíme starat a zajistit trvalý přístup vzduchu pod ledový krunýř.

Přísun vzduchu pod ledovou vrstvu nám pomůže zajistit už samotné rákosí díky svým dutým stéblům. Pro rybky to však většinou nestačí, a proto jim budeme muset pravidelně obnovovat v ledové pokrývce otvor. Dle možností volíme méně razantní postup (třeba teplem nebo škrabákem), při mírnějším promrznutí pomáhá i větrník, ranami kladivem snadno poškodíme okraje zahradní nádrže.

Přestěhování rybek, které nezůstanou venku, nikdy nedělejme tak, že je vylovíme a rovnou pustíme do přezimovací nádrže v domě. Zdejší voda bude mít s největší pravděpodobností vyšší teplotu než venkovní, a to by pro ně mohl být i smrtelný šok. Daleko lepší bude, když je vhodíme do igelitového pytle nebo větší sklenice s původní vodou, které pak ponoříme po okraj do nové nádržky a ponecháme tak několik hodin. Teprve, když se teplota venkovní a vnitřní vody úplně vyrovná, můžeme rybky vypustit.

Čerpadla vhánějící vodu do potůčků, které ji přes kaskády odvádějí zpět do vodních nádrží, jsou dnes běžnou součástí výbavy luxusních zahrad. Pokud se nacházejí v dostatečné hloubce, mohou tam přes zimu zůstat až do jara. Zapínat bychom je však měli pouze příležitostně a za teplejšího počasí, aby se dlouhou odstávkou nezanášela. Prouděním se totiž voda na dně jezírka ochlazuje, a to může způsobit úhyn ryb nebo poškození kořenového systému leknínů. V případě, že je čerpadlo umístěno poblíž povrchu, je lepší ho před příchodem mrazů uložit pod střechu.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com