Půdu na záhonech zorejte

V případě, že zakládáme nový záhon, musíme z vytyčeného místa nejdříve odstranit drny. Půdu poté zryjeme do hloubky cca 30 cm a pečlivě vybereme kořeny plevelů. Máme-li záhon z minulých let, zbavíme ho pouze plevele. Vytrhávání nežádoucích rostlin je v tomto období obvykle relativně snadné, neboť je půda vlhká a plevel jde odstranit hladce i s kořeny. Předčištěné záhony následně zryjeme.

Záhony pohnojte kompostem

Při péči o kompost je důležité mít kvalitní náčiní. Autor: Fiskars Při péči o kompost je důležité mít kvalitní náčiní. Autor: Fiskars

Když při kompostování průběžně prokládáme sušší a mokřejší rostlinný odpad a několikrát do roka ho přeházíme, již za dva roky můžeme mít půdu té nejvyšší kvality. Péče o kompost však může být relativně fyzicky náročná, a proto je důležité mít kvalitní náčiní. Práci vám usnadní například vidle Ergonomic od firmy Fiskars. Na opečovávaném kompostu už pak příroda sama vytvoří velmi kvalitní půdu fungující jako účinné organické hnojivo. Pokud chcete záhony před jarním setím obohatit, naneste na ně kompost a promíchejte ho s původní zeminou. Máte-li půdu na záhonech úrodnou, nemusíte kompost zapracovávat každý rok. Je-li naopak půda jílovitá, každoroční použití kompostu výrazně zvýší plodivost vašich rostlin.

Osejte holá místa v trávníku

Trávník se začátkem jara vzpamatovává ze zimního období a pozvolna začíná nabírat na síle. To je ideální období na osetí prázdných či řidších míst. Na jaře má tráva ideální podmínky zakořenit a v létě bude váš trávník působit pěkným celistvým dojmem.

Trávník zbavte nežádoucích rostlin

Na odstranění nežádoucích rostlin z trávníku můžete použít vytrhávač plevele. Autor: Fiskars Na odstranění nežádoucích rostlin z trávníku můžete použít vytrhávač plevele. Autor: Fiskars

Pokud vám na některých místech prorůstá trávou mech či plevel, je začátek jara ideální k jejich odstranění. Mech je v tomto období plný vody a jednoduše ho rozrušíte hráběmi. Na odstranění nežádoucích rostlin z trávníku můžete použít vytrhávač plevele Fiskars. Vyrábí se v několika různých provedeních včetně verze Light pro ženy.

Zkontrolujte své zahradní náčiní

Před začátkem sezony je ideální čas na inventuru vaší kůlny, garáže či jiného prostoru, kde máte uskladněno zahradní nářadí. Nástroje z tvrzeného plastu či dřeva není třeba nijak zvlášť připravovat a ošetřovat. Kovové části se vyplatí natřít proti vlhkosti olejem. Začátek sezony je též ideální pro nákup chybějícího nářadí. Pro inspiraci se můžete podívat na široký výběr zahradního náčiní značky Fiskars.

Před sezónou zkontrolujte stav nářadí. Autor: Fiskars Před sezónou zkontrolujte stav nářadí. Autor: Fiskars