Na zahradách míváme nejen domácí stromy a keře, ale také ty, které pocházejí z oblastí s mírnějším klimatem, zejména z Asie. Ty musíme pečlivě zazimovat, protože pro ně délka a intenzita naší zimy může být kritická. K zazimování můžeme využít čistě přírodní a dostupné materiály, které nám na zahradě vznikají jako odpad.

Zahrada před zimou Autor: Ing. Zuzana Švábenská Autor: Ing. Zuzana Švábenská

Spadané listí, které zůstává mezi skupinami dřevin a pod keři, vytváří přirozený půdní kryt, chrání kořeny před předčasným a hlubokým promrznutím a silně omezuje odpar vody. V průběhu zimy dochází k jeho rozkladu a tímto návratem organických látek do půdy zvyšujeme množství humusu v půdě. Listí můžeme použít i k zakrytí některých trvalek, nenecháváme ho však na trávníku a na cestách, mezi růžovými keři a u trvalek se zelenými listovými růžicemi. Pokud byste chtěli použít listí z ovocných dřevin, musíte zkontrolovat, jestli nevykazuje příznaky některé z houbovitých chorob, v takovém případě se k tomuto účelu nehodí a raději ho ani nekompostujeme. Pokud nemáme dostatek listí, můžeme použít hobliny, mulčovací kůru nebo jen nakopčíme zeminu u rostlin, abychom ochránili jejich kořenový krček.

ČTĚTE TAKÉ:

Kryt z listí vyhovuje sasankám, bergéniím, vytrvalým slunečnicím, čemeřicím, plejonkám či prvosenkám.

Zahrada před zimou Autor: Ing. Zuzana Švábenská Autor: Ing. Zuzana Švábenská

Z travin potom trsti rákosovité, pampové trávě, ozdobnici čínské či vousatcům. U travin je nejvhodnější ponechat stébla i přes zimu, předtím je svážeme pevně dohromady, v horní třetině, abychom odvedli dešťovou vodu ven.

Dalším vhodným materiálem je smrkové chvojí, kompostový humus nebo rašelina. Růžové keře nakopčíme ornicí do výše 15 až 20 cm. Brázdy můžeme vyplnit listím, rašelinou nebo hnojem. Stromkové růže (pokud to ještě jde) odvážeme od kůlu a pozvolným ohýbáním opatrně přikloníme k zemi a v blízkosti korunky upevníme dřevěným háčkem. Poté je přihodíme zemí, alespoň 10 cm. Botanické druhy růží jako např. Rosa canina, Rosa rugosa či Rosa hugonis zazimovat nemusíte.

Trávník

Zahrada před zimou Autor: Ing. Zuzana Švábenská Autor: Ing. Zuzana Švábenská

S nadcházející zimou ještě naposledy posečeme trávník na výšku 3 – 4 cm. Působíme tak preventivně proti plísni sněžné. Snažíme se ho udržovat čistý, bez listí, krtin či žížalích hromádek. Vyskytne-li se v trávníku mech, může to mimo jiné znamenat nepříznivý posun pH půdy do kyselejší oblasti, zpravidla pod 5. V tom případě ho povápníme 150 – 200 gramy mletého vápence na metr čtvereční.

Trvalky

Trvalkový záhon důkladně vyčistíme, odstřihneme odkvetlá květenství a suché výhony.

Zahrada před zimou Autor: Ing. Zuzana Švábenská Autor: Ing. Zuzana Švábenská

Výjimkou mohou být záhony, kde jsme vhodnou rostlinnou skladbou zkombinovali rostliny, které ho můžou krášlit během zimního období. Mezi takové rostliny patří řebříčky (Achillea millefolium), bělotrny (Echinops ritro) nebo kokardy (Gaillardia aristata). Mělce prokypříme půdu, aplikujeme organická hnojiva nebo 3 – 5centimetrovou vrstvu kompostu, který nám bude zároveň sloužit i jako půdní pokryv a ochrana před zimou.

Okenní truhlíky

Letničky nám pomalu zdecimovaly mrazíky, a proto je vytaháme a zkompostujeme. Prázdné truhlíky využijeme k výsadbě vřesů a vřesovců, okrasných kapust a zelí, chryzantém či jiných rostlin. Krásná jsou i podzimní aranžmá, jejichž základ tvoří větvičky různých druhů jehličnanů a plody okrasných keřů (kdoulovců, hlohyní, dřišťálů, brslenů, tisů, kaštanů, oříšků lísky obecné či turecké). V dekoracích, které chcete uchovat po celou zimu, se vyhněte dužnatým plodům – například dýním, které poškozují mrazíky a brzy podléhají zkáze. Záleží jen na vaší fantazii.

Nutná údržba nářadí

Zkontrolujte nářadí, očistěte je, vydezinfikujte a nakonzervujte, nechte nabrousit nože a nůžky. Uchovejte ho v suchém prostoru, kde nebude podléhat povětrnostním vlivům. Na jaře jen provedete nezbytnou inventuru, dokoupíte chybějící, případně zničené nářadí a hurá na záhony.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com