V dnešní době, kdy se stále více lidí snaží žít ekologicky a udržitelně, hledají zahrádkáři alternativní metody boje proti škůdcům. Naštěstí je řešení přímo před našima nohama - v přírodě. Příroda nám nabízí mnoho účinných způsobů, jak se zbavit nežádoucích návštěvníků na našich zahradách.

Nejčastější škůdci našich zahrad

Mezi nejběžnější škůdce, které můžeme na našich zahradách najít, patří slimáci, mšice, housenky a plísně. Tyto nepříjemné návštěvníky často přitahují sladké plody a šťavnaté listy našich rostlin. Dá se jich zbavit relativně snadno. A to i bez chemie. Mezi oblíbené přírodní odpuzovače patří některé rostliny se silnými aromatickými vlastnostmi, jako jsou kopřiva, česnek nebo měsíček lékařský. Tyto rostliny vydávají silné vůně, které mohou odradit některé škůdce.

Jak si vyrobit vlastní ekologický postřik

Vyrobit si vlastní ekologický postřik je snadné a může být velmi účinným řešením pro boj proti škůdcům a nemocem na vaší zahradě. Jeden z nejpopulárnějších receptů je postřik z česneku a cibule. Budete potřebovat 4 stroužky česneku, 1 cibuli, 1 lžíci mycího prostředku na nádobí a 1 litr vody. Nasekejte česnek a cibuli na jemno a smíchejte je s vodou. Nechte směs odstát 24 hodin, poté ji přeceďte a přidejte lžíci mycího prostředku. Tím máte připravený účinný postřik proti hmyzímu škůdci i plísni. Aplikujte jej na listy rostlin jednou týdně nebo po dešti. Díky přírodním složkám je tento postřik šetrný k rostlinám i půdě, ale účinný v boji proti nepřátelům vaší zahrady.

Hmyzem proti škůdcům

Dalším účinným způsobem, jak se vypořádat se škůdci, je využití jejich přirozených nepřátel, jako jsou slunéčka nebo třeba vosy. Tyto hmyzí druhy se živí mšicemi a housenkami. Ony si pochutnají a vy to budete mít bez práce!

Boj proti škůdcům nemusí být nekonečným bojem plným chemikálií a stresu. S pomocí přírody můžete vytvořit zdravé a harmonické prostředí na vaší zahradě, kde budou vaše rostliny prosperovat bez nežádoucích návštěvníků.

Zdroj: saga.com.uk, rspb.org