Podzim je ideální doba na to, aby se zahrádkáři zaměřili na posílení a ochranu svých záhonů. Přírodní hnojiva a posilovače půdy jsou výbornou volbou, jak toho dosáhnout, aniž byste museli sahat po chemických produktech.

Tato metoda nejenže podporuje zdravý růst rostlin a zlepšuje strukturu půdy, ale také přispívá k ochraně životního prostředí. V následujících odstavcích se podíváme na konkrétní typy přírodních hnojiv a posilovačů půdy a na to, jak je můžete ve své zahradě využít.

Jak připravit kompost

Zdroj: Youtube

Mezi nejpopulárnější přírodní hnojiva patří kompost

Ten si můžete snadno vyrobit doma z kuchyňských odpadků a zahradního odpadu. Kompost nejenže dodává půdě živiny, ale také zlepšuje její strukturu a pomáhá udržet vlhkost. Další skvělou volbou jsou zelené hnojiva, jako jsou lupina, hořčice nebo jetel, které obohacují půdu o dusík a zlepšují její strukturu. Zelené hnojivo můžete vysévat přímo na záhon, nechat ho růst a poté ho zaorat zpět do půdy.

Založení vlastního kompostu je jednoduché

Vyberte vhodné místo na rovném terénu, v částečném stínu a blízko vody. Prostor pro kompost může být komerční box nebo jednoduchá konstrukce z palet. Začněte vrstvou hrubého materiálu, jako jsou větve, pro zajištění vzdušnosti a střídejte vrstvy zeleného (kuchyňské odpadky, tráva) a hnědého materiálu (listí, karton) v poměru 1 : 3. Udržujte kompost vlhký jako vymačkanou houbu a pravidelně ho provzdušňujte.

Po několika měsících byste měli mít k dispozici výživný kompost. Vyhněte se přidávání masa, tuků a nemocných rostlin, abyste předešli škůdcům a nemocem. S těmito kroky snadno zlepšíte zdraví své zahrady a přispějete k ochraně životního prostředí.

Nezapomeňte na přírodní posilovače půdy

Tyto produkty mohou obsahovat různé mikroorganismy, jako jsou bakterie a houby, které pomáhají rozkládat organickou hmotu a uvolňovat živiny pro rostliny. Mykorhiza, symbióza hub a rostlin, může zlepšit schopnost rostlin přijímat živiny z půdy a zároveň posílit jejich odolnost vůči stresu a nemocem.

Nesmíme zapomenout ani na minerální hnojiva

Patří mezi ně například horninová moučka, která dodává půdě potřebné minerály a stopové prvky. Ačkoli horninová moučka není organická, je to přírodní produkt, může zlepšit strukturu půdy a podporovat zdravý růst rostlin. Při použití přírodních hnojiv a posilovačů půdy je vždy důležité dodržovat doporučené dávkování a kombinovat je s pravidelným testováním půdy, aby bylo možné přesně určit potřeby vaší zahrady.

Zdroj: lomi.com, sustainableholly.com