Zatuchlý pach, nebo dokonce nezvaní okřídlení návštěvníci nejsou výsadou jen starých skříní umístěných ve vlhkých zděných domech. Když z útrob polic vytáhnete svetr, který napadla plíseň nebo jej hyzdí vyžrané dírky od molů, je už pozdě. Včasná prevence je v tomto případě klíčová a bude nás stát jen trochu času.

Jak plísně, tak moli si libují ve vlhkém prostředí. Pokud je skříň umístěna u nezateplené zdi nebo v sousedství koupelny, v policích se během zimního období může držet vyšší vlhkost. Na problém si zaděláte i tehdy, když do polic uložíte nedostatečně proschlé prádlo. V kombinaci s absencí větrání se uvnitř skříně vytvoří odér, kterým veškeré oblečení načichne tak, že ho budete muset znovu vyprat.

Levandule odpuzuje moly a prádlo krásně provoní. Levandule odpuzuje moly a prádlo krásně provoní. Autor: Shutterstock.com

Ať už se zápach objevil, či nikoli, je dobré jednou za čas všechno šatstvo naházet na hromadu, prohlédnout a roztřídit. Kousky, které budete nosit zase až v zimě, by měly uvolnit místo oblečení letnímu, aby se police zbytečně nepřeplnily a byly vzdušnější. Vnitřní prostory skříně otřete octovým roztokem (stačí 2 lžíce na litr vody) a nechte pořádně vyschnout.

Ocet odpuzuje jak plísně, tak moly, ale sám o sobě zrovna moc nevoní. Příjemnější vůni v šatníku navodíte sáčkem s levandulí nebo hřebíčkem, případně sem můžete postavit sklenici s jedlou sodou zakápnutou esenciálním olejem. Osvědčenou klasikou je rovněž mýdlo schované mezi komínky prádla.

Oblečení napadené moly Autor: Shutterstock.com

Do octové vody se také namáčí prádlo napadené plísní. Nechte ocet působit přes noc a druhý den oblečení vyperte při tak vysoké teplotě, jakou jen daný materiál snese.

Zjistíte-li, že si na vašich svetrech pochutnávají larvy molů, nejjistějším krokem bude zakoupení nějakého přípravku z drogerie, dobře fungují například lepivé lapače nebo gelové sáčky. K čištění polic použijte nejen octovou vodu, ale také líh. Skříň pravidelně větrejte a nechte ji prostoupit denním světlem.