Letošní Pritzkerova cena za architekturu byla v neděli udělena brazilskému architektovi Paulu Mendesovi da Rocha, který se v uplynulých padesáti letech zasloužil o zušlechtění brazilské megapole Sao Paulo. Sedmasedmdesátiletý architekt je druhým Brazilcem, který ocenění získal. V roce 1988 cenu dostal Óscar Niemeyer, jenž se podílel na podobě moderní brazilské metropole Brasília a Rio de Janeira.Linie Mendesových staveb se vyznačují střízlivostí, kterou vtiskl i Sao Paulu.

"Jeho příznačné betonové materiály a uvážené, ale pozoruhodně poctivé konstrukční metody vytvářejí výrazné a působivé mezinárodně uznávané budovy," zdůvodnila v Los Angeles porota udělení ceny.

Jednou z Mendesových staveb je Brazilské muzeum sochařství postavené v roce 1988. Mnohoúrovňové vnější prostory stavby poskytují obyvatelům velkoměsta místo pro relaxaci uprostřed betonové džungle.Mendes da Rocha ocenění označil jako výraz uznání brazilských a latinskoamerických architektů. "Věřím, že tato cena a ohodnocení mé práce je způsobem, jak poukázat na význam architektury Latinské Ameriky a prostor, který si v nedávné době vydobyla," řekl oceněný architekt agentuře Reuters.

Pritzkerova cena se vyhlašuje od roku 1979 a bývá označována za obdobu Nobelovy ceny za architekturu. Podle organizátorů oceňuje žijící architekty, jejichž dílo prokazuje nejen talent a vizi, ale významně také přispívá k rozvoji humanity.

Více informací o ceně na www.pritzkerprize.com