Pozitiva mulčování

Mulč se pokládá na povrch půdy kolem rostlin a přináší s sebou mnoho pozitivního. Udusí plevel, který by jinak bránil rostlinám v získávání živin a vody. Současně však mulč dodává do půdy živiny, zlepšuje strukturu půdy a pomáhá v půdě zadržovat vlhkost.

Co je mulč?

Setkat se můžete jak s mulči organickými, tak i anorganickými. Jako organický mulč může dobře posloužit i zetlelý hnůj obsahující slámu, ale i zahradní kompost, posekaná tráva, žampionový substrát, dřevní piliny, nadrcená borka a další. Pokud použijete piliny, měly by být starší jak dva roky. V opačném případě při svém rozkladu spotřebují dusík, který rostliny potřebují.

Věděli jste, že jako mulč můžete použít také štěrk, speciální fólii, případně oblázky?

Vhodné je mulčovat zároveň s výsadbou rostlin, záhony předtím zbavte plevele. Pokud přidáváte mulč dodatečně, opět nezapomeňte na odstranění plevele. V opačném případě je mulč vyživí. Mulčujte na jaře a začátku léta, kdy je půda vlhká a teplá. Mulčovat můžete také na podzim před prvními mrazíky. Tak ochráníte před mrazy kořeny choulostivějších rostlin.

Kdy nemulčovat?

Nemulčujte studenou, mokrou, silně podmáčenou (nebo vysušenou) půdu. V oblastech, kde hodně prší, je ideální mulčovat na podzim, kdy je půda sušší. Pokud budete mulčovat studenou a zmrzlou půdu, dosáhnete opačného efektu – mulč rostlinám neprospěje.

Mulčování nově založené zahrady

Mulčování je velmi důležité při zakládání nové zahrady, kdy je půda holá a obsahuje velmi málo živin. Mulčováním zabráníte šíření rostlin, které v zahradě nechcete. Mulč lze chápat jako jakýkoliv organický materiál, ze kterého se následně vytvoří humus.

Mulčování a nevýhody?

Abychom vám neříkali jen pozitiva, mulčování s sebou může přinášet i pár nevýhod. Na začátku se mulč stane útočištěm pro slimáky, nemusíte se bát, tento stav se časem vyrovná. Pokud chcete pokrýt větší plochu dostatečným množstvím mulče, budete jej potřebovat hodně. Později však stačí mulčovat lokálně.

Zdroj: ceskestavby.cz, ireceptar.cz