Pěstování vlastního květáku není nic jednoduchého. Existuje celá řada nástrah, které na nás čekají. Tak například to, že slibně vypadající růžice se přestane vyvíjet tak, jak by měla. Příčin může být hned několik.

Příliš nízká teplota

Květák patří k rostlinám, které si sice poradí s nízkými teplotami, ale ne dlouhodobě. Pokud je rostlina v období, kdy má již vyvinutou růžici, vystavena teplotě nižší než -2 °C, pak dochází k jejímu odumření. Teploty kolem 7 °C dokáže tolerovat, avšak také ne příliš dlouho. To totiž vede k tomu, že se vyvine jen několik menších růžic.

Růžičky ničí plodomorka

Pokud to vypadá, že nebudete sklízet velké pevné hlavy květáku, může za tím stát škůdce. Srdéčko středních lístků často napadají larvy plodomorky zelné, a proto rostlině rostou pouze postranní listy. Stejně tak se o střední lístky mohli postarat ptáci či brouci nosatci.

Zdroj: Youtube

Nedostatek molybdenu v půdě

Další důvod, proč květák netvoří růžičky, může být nedostatek molybdenu v půdě. Půdu proto hnojte hnojivem Cereritem, ve kterém je tento prvek obsažen.

Květákové růžičky hnědnou

Dohněda zbarvené růžičky (nebo hnědavé skvrny na nich) jsou znakem nedostatku bóru. Tento problém se nejčastěji vyskytuje v alkalických půdách. Otestujte pH půdy a podle potřeby přidejte síru. Dostatek bóru získáte hnojivem s obsahem stopových prvků.

Hlávka květáku žloutne

„Unavené“ nažloutlé hlavičky květáku obvykle signalizují příliš přímého slunce. Jak si pomoci? Bílou hmotu květáku přikryjte venkovními velkými listy a svažte je tak, aby ji chránily. Květák pěstovaný na podzim obvykle tento problém nemá.

Nedostatek vlhkosti

Při pěstování květáku je důležité udržovat správnou vlhkost půdy, a to už od samotné výsadby. Při tvorbě růžic by vlhkost měla být 75 až 80 %. Vyšší nebo nižší vlhkost způsobí, že se růžice zmenšují, deformují nebo se špatně vybarvují. Taktéž jsou náchylnější k onemocnění a hnilobě.

Zdroj: ireceptar.cz, vybavzahradu.cz