Cukety jsou skvělým zdrojem chutných plodů, které můžete využít při letním grilování, do salátů nebo i při pečení sladkých či slaných koláčů. Můžete je zapékat plněné masem a posypané sýrem, přidat je do omáčky na špagety či lasagne, chutné jsou jen čistě potřené olejem, posypané kořením a grilované jako příloha.

Cukety je dobré sklízet jako mladé a menší plody, protože jsou křehké a křupavé, zatímco přezrálé plody již bývají trochu vyschlé a navíc z nich musíte odstraňovat vnitřní část s jadérky, což u mladých rostlin řešit nemusíte. Velké plody je také lepší zbavit slupky, která je velmi tuhá, zatímco u mladších plodů je šťavnatá a křupavá. Menší plody také rostlinu tolik nevyčerpávají a ta rychleji nasadí na nové květy.

cukety Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Sázet, nebo raději vysévat?

Rostliny můžete vysadit v době, kdy již nehrozí nebezpečí nočních mrazíků. Pokud by k nějakému výraznějšímu ochlazení došlo, přikryjte rostlinky netkanou textilií, nejlépe bílou, a to pouze na nezbytnou dobu. Jinak by hmyz nemohl opylovat květy. Na zahradě jim dopřejte slunné stanoviště, ideálně chráněné před větrem, a rostliny sázejte alespoň metr od sebe, protože vytvoří poměrně mohutné keříky s velkým množstvím rozložitých listů. K sazeničce přidejte kvalitní kompost a i pravidelně dále rostlinu přihnojujte, na tvorbu plodů potřebuje opravdu dost živin. Doporučujeme sazeničku podložit netkanou fólií nebo slámou, aby plody ležely na suchém a nehrozilo jejich uhnívání.

cukety Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Pokud se rozhodnete pěstovat cuketu ze semen, ještě stále není pozdě, můžete je vysít i teď. Výhodou je, že si můžete vybrat z barevných variant od temně zelené, přes světlou, žlutou, až k bílé, nebo různě barevně žíhané či proužkované. Můžete si také vybrat podlouhlý tvar nebo kulatý, který je v současné době velmi trendy, protože se dá vydlabat a pak zapékat plněný různými směsmi. Předpěstujte si rostlinku v nádobce (semínko sázejte asi 1-2 cm hluboko) nebo ji můžete jen nechat vyklíčit na vatovém podkladě a pak přesadit. Na vysazení na záhon je však vhodné, aby měla alespoň čtyři vyvinuté listy.

cukety Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Dobře přihnojujte pro bohatou úrodu

Jakmile začne rostlina nasazovat na plody (a většinou ve stejnou dobu nasazuje na několik plodů najednou), je potřeba dodávat jí pravidelně živiny a vláhu. Přihnojujte ji tedy, nejlépe organickými hnojivy a výluhy z rostliny, jednou za týden. Pokud je sucho, je třeba pravidelná zálivka, ideálně obden, ale bohatá, aby se vláha dostala až ke kořenům a nezůstala jen na povrchu. Vodu i naředěné hnojivo přilévejte ideálně přímo k základnímu stonku rostliny, abyste zbytečně nenamáčeli plody a květy.

U cuket se vyplatí mulčování

cukety Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Na rozdíl od okurek, které můžete vyvazovat, stonek cukety je velmi těžký a leží na zemi. Plody by mohly uhnívat, proto je dobré rostlinu podložit netkanou fólií nebo mulčovacím materiálem (posekaná tráva, sláma apod.). Plody tak leží na suchém podkladě a navíc zespodu k nim nejde chlad, a tak lépe a rychleji uzrávají. Mulčování má i své nevýhody, a to zejména v tom, že láká slimáky, kteří mohou zničit květy, a tím i celou úrodu. Proto je třeba pravidelně rostlinu kontrolovat a případně na slimáky nastražit pasti.

Skoro stoprocentní odolnost proti chorobám

Cukety jsou velmi odolné proti různým chorobám či škůdcům, nicméně zejména za suchého počasí a nadměrného horka je může napadnout plíseň okurková. Poznáte ji tak, že se na listech objeví šedavý povlak a rostliny začnou stagnovat v růstu. Je proto třeba rostliny stále pravidelně zalévat a udržovat mírně vlhkou půdu. Pokud už se plíseň objeví, napadené listy ihned zlikvidujte. V obchodě také seženete speciální roztok, který můžete použít k potírání listů a preventivní ochraně.