Tyto ve většině případů trvalky se skvěle hodí do různých kompozic, protože je můžete koupit jako malé zakrslé rostlinky i jako třímetrové obry, a proto výborně doplní téměř jakékoli zahradní aranžmá. Menší druhy a kultivary doplní skalky či záhony, velké druhy jsou pak nádhernou dominantou zahrad a parků. Hodí se do smíšených záhonů, k zahradním jezírkům, kde pomáhají tvořit přirozený stín, který se hodí, zejména máte-li v jezírku rybičky, mohou oddělovat jednotlivé prostory zahrady atd.

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis)Autor: Shutterstock.com

Naplno jejich krásu oceníme zejména v pozdním létě nebo na začátku podzimu, kdy je většina keřů a trvalek odkvetlých. Právě tehdy začínají kvést trávy. Jejich květenství často hrají barvami a nevšední tvary upoutají pozornost už na dálku.

Jak a kde okrasné trávy pěstovat?

Ostřice (Carex) Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Ostřice (Carex)Autor: Shutterstock.com

Před nákupem si dobře promyslete, kam chcete trávy v zahradě umístit. Některé druhy vyžadují stinná a vlhká stanoviště, jiným se lépe daří na slunečném místě a upřednostňují sušší půdu. Každopádně ideální doba vysazování všech travin je mezi květnem a srpnem. Nejlepší je sázet již narašené rostlinky, protože travinám trvá delší dobu, než vyraší. Sázíte-li rostlinky později na podzim, může se stát, že traviny špatně nebo nedostatečně zakoření a pak v zimě uhnijí nebo zmrznou.

Rostliny sázejte tak hluboko, jak hluboký byl kontejner, v němž jste je zakoupili. Příliš mělce zasazené sazenice mohou mít problém s pevným zakořeněním, naopak příliš hluboce zakořeněné sazenice mohou mít zpomalený růst a někdy mohou i uhnít.

Kostřava (Festuca) Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Kostřava (Festuca) Autor: Shutterstock.com

Na rozdíl od květin traviny nikdy neupravujeme na podzim. Odstraňování uschlých stonků a odstřihávání starých listů necháváme až na jaro, protože dutými stonky se ke kořenům v zimě dostává voda z deště a ze sněhu a na přílišnou vlhkost jsou rostliny na podzim a v zimě choulostivé.

Které druhy jsou oblíbené?

Mezi nejvíce rozšířené patří ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis), asi 140-160 cm vysoká rostlina s výrazným pestře proužkovaným stonkem. Proužky bývají nejčastěji bílé nebo žluté a mohou být svislé i vodorovné. Ozdobnice tvoří trsy a na zahradě se dobře vyjímá jako výrazný solitér.

Rákosník japonský (Hakonechloa macra) Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Rákosník japonský (Hakonechloa macra)Autor: Shutterstock.com

Kostřavy (Festuca) patří mezi půdopokryvné trávy. Mají nižší vzrůst, dosahují zpravidla do 30 cm. Některé kultivary mají stříbřitě zbarvené listy, takže působí mezi ostatními rostlinami velmi esteticky. Vzhledem k tomu, že jim nevadí vysychavá štěrkovitá půda, můžete je použít například na skalky.

Pampas dvoudomý (Cortaderia selloana) neboli pampová tráva patří mezi nejkrásnější traviny. Je však také poměrně choulostivá, proto u nás je s jejím pěstováním trochu potíž. Naše zimy jsou pro ni poměrně tuhé a vlhké, ale když o ni budete dobře pečovat, bude opravdovou ozdobou vaší zahrady. Rostliny dorůstají až do výšky tří metrů a jejich bílé či růžové květy jsou velmi zdobné. Na zimu svažte jejich stonky do snopů, lépe tak přečkají nápory sněhu i deště. Na zahradě jim vyhraďte slunné a pokud možno proti větru chráněné stanoviště.

Pampas dvoudomý (Cortaderia selloana) Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Pampas dvoudomý (Cortaderia selloana)Autor: Shutterstock.com

Mezi půdopokryvné dekorativní trávy patří i rákosník japonský (Hakonechloa macra), který dorůstá přibližně do 40 cm výšky. Rákosník vyžaduje vlhkou půdu, dobře propustnou a polostín. Je to poměrně odolná mrazuvzdorná rostlina, naopak nesnáší přímé ostré slunce.

Skvělou ozdobou u jezírek nebo zahradních potůčků jsou ostřice (Carex). Mají rády stín a kyselejší vlhčí půdu. Existuje velké množství kultivarů, některé tvoří trsy, jiné samostatné výběžky. Rostliny jsou svěží zelené barvy a rychle rostou.