Rakytník je považován za dlouhověký keř či strom, jehož plody napomáhají k dlouhověkosti i lidem. Je to proto, že obsahují velké množství vitaminu C, dokonce mnohonásobně víc, než ho najdeme v citrusech. Kromě toho obsahují rakytníkové plody vitaminy A, D, E a K a celou řadu vitaminů B. Dále je zdrojem flavonoidů, jež posilují imunitní systém našeho organismu a chrání buňky před volnými radikály, karotenů, lykopenu, zeaxantinu a dalších antioxidantů.

Rakytníkový mošt je obrovským zdrojem koncentrovaného vitamínu C. Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Rakytníkový mošt je obrovským zdrojem koncentrovaného vitamínu C.Autor: Shutterstock.com

Keř nebo stromek rakytníku je na pohled velmi dekorativní, a proto se často využívá jednak jako součást živých plotů, jednak jako solitérní ozdoba zahrady. Větve bývají velmi rozložité a nesou úzké stříbrošedé listy. Na podzim se větvě obalí spoustou drobných oranžovožlutých plodů, které mohou zdobit keř i v zimě, pokud je nestihneme všechny včas sklidit.

Pro pěstování této plodiny je třeba vědět, že se jedná o dvoudomou rostlinu, je tedy důležité pěstovat samčí i samičí (ideálně v poměru šest samičích na jednu samčí) rostlinu, a to správně zasazené po větru, tedy aby od samčí rostliny šel vítr směrem k samičím rostlinám. Také je vhodné si keříky označit, abychom je v případě nutnosti mohli přesadit.

Keře rakytníku jsou na podzim doslova obalené plody. Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Keře rakytníku jsou na podzim doslova obalené plody.Autor: Shutterstock.com

Rakytníkům vyhovuje slunné stanoviště a nevadí jim ani chudší půda s menším množstvím živin, pokud má však dostatek vápníku. Naopak stín a přemokřelá zemina nedělají rostlině dobře. Jednak snižují její odolnost proti plísňovým chorobám a mohlo by dojít k uhnívání kořenového systému, jednak se také snižuje plodivost rostliny. Kořenový systém rakytníku je velmi bohatý, proto je dobré promyslet, kam jej zasadit, aby měl kolem sebe dost prostoru a na druhou stranu aby například nezasahoval do záhonů.

Olej lisovaný z rakytníkových plodů má hojivé účinky na kůži. Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Olej lisovaný z rakytníkových plodů má hojivé účinky na kůži. Autor: Shutterstock.com

Rakytník začíná kvést a plodit kolem čtvrtého roku. Plody mající oválný tvar dozrávají na keři přibližně od konce srpna přes září, v některých lokalitách mohou dozrávat až do počátku října. Mají nakyslou, jemně ananasovou chuť a jejich využití je velmi široké. Kromě lahodného moštu či šťávy se z rakytníku připravuje marmeláda či kompot, lze jej přidat i do zeleninového chutney, naložit do medu a také sušit. Ze sušených plodů pak můžeme připravit osvěžující rakytníkový čaj.

Tip na rakytníkový džem

Připravte si osvěžující lahodný džem. Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Připravte si osvěžující lahodný džem.Autor: Shutterstock.com

Co budeme potřebovat?

1000 g rakytníkových plodů

a) 1 připravený želírovací cukr o hmotnosti 500 g a poměru 2:1 (tedy 2 díly ovoce a 1 díl cukru)

b) nebo 500 g cukru krupice, 2 lžičky kyseliny citronové a 1 sáček želírovacího prášku

Jak postupovat?

Plody rakytníku důkladně omyjeme, vsypeme do hrnce a na menším ohni pomalu přivedeme k varu. Vaříme doměkka a pak ovoce propasírujeme. Čistou tekutinu znovu vlijeme do hrnce a přisypeme buď hotový cukr, nebo směs cukru, želírovacího prášku a kyseliny citronové. Ještě několik minut povaříme a přelijeme do čistých, nejlépe napařených sklenic. Důkladně uzavřeme a otočíme dnem vzhůru, aby se víčko dobře uchytilo.