Vzlínající vlhkost

Asi nejčastější problém u zdiva je vzlínající voda od základů. Jde především o problém neexistující či poškozené spodní izolace stavby. Vzlínající voda může vystoupat až do výšky tří metrů, čemuž napomáhají i soli a minerály, které se postupně ve zdivu usazují. Ty pak můžeme vidět na omítkách v podobě minerálních „květů“.

Spodní voda

Technický problém - Instalace ve zdivu, špatná střecha? Autor: Thinkstockphotos.com Technický problém - Instalace ve zdivu, špatná střecha? Autor: Thinkstockphotos.com

Tlaková spodní voda je mrcha. To vám řekne každý stavebník. Spodní voda totiž na místě stavby vůbec nemusí být, ale po postavení stavby se najednou objeví. Jde o to, že stavba ovlivnila dané místo a například se tlaková spodní voda vytváří ze srážkové činnosti. Může za to například příliš zpevněná plocha zeminy kolem domu apod.

ČTĚTE TAKÉ

Srážková voda

V horních částech stavby má srážková voda nejčastější nepříznivé účinky kolem parapetů a převisů střech. Její odkapávání z nevhodně vytvořených převisů pak zatéká do zdiva. Je tedy třeba využít hydrofobních omítek.

Technická porucha

Máte vlhkou stěnu, ale nevíte proč? A není za ní náhodou potrubí do koupelny? Může to být i nevhodně zadělaný kabel elektřiny, po jehož husím krku stéká voda odjinud. Zkontrolujte to!

Kondenzace

Kondenzační vlhkost se na obvodových pláštích budov objevuje například u tepelných mostů. Materiály mohou vést do konstrukce domu chlad, který pak způsobuje kondenzování vzdušné vlhkosti. Řešením je vhodná izolace a odstranění těchto tepelných mostů.

Kondenzace větrání

Také špatné větrání může způsobovat kondenzaci vody, a to nejen uvnitř budov na oknech apod., ale i ve zdivu a její pronikání do vnějšího pláště. Především se jedná o msta kolem oken nebo ve střešních konstrukcích.