Prodej nových domů ve Spojených státech v listopadu klesl o 12 procent. Zaznamenal tak nejprudší propad za posledních více než deset let. Vyplývá to ze zprávy ministerstva obchodu.

Prodej se v listopadu v přepočtu na celý rok propadl na 1,125 milionu z revidovaných 1,278 milionu domů v předchozím měsíci. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali s mírnějším poklesem na 1,20 milionu.

Prodej domů se snížil ve všech regionech s výjimkou jihu USA, kde stoupl o 13,6 procenta. Na severovýchodě se prodej propadl o 7,1 procenta, na západě o 27,9 procenta a na středozápadě dokonce o 39,4 procenta.

Prodej domů byl dlouhou dobu motorem hospodářské expanze USA, protože těžil z nízkých úrokových sazeb u hypoték. Ceny domů však v zemi vrostly na úroveň, která možná v některých oblastech potencionální kupce od hypoték odrazuje.

Zásoba nových domů na trhu, která se vyjadřuje počtem měsíců do jejího vyčerpání při nynějším tempu prodeje, v listopadu stoupla na 4,5 měsíce z předchozích 3,9 měsíce, píše agentura Reuters. -čtk-