Cenové rozpětí prodlužovacích kabelů je stejně široké jako jejich délka – 50 Kč až 15 000 Kč. Čím více metrů, tím dražší. Kvalitu a cenu ovlivňuje také izolace vodičů. Nejlevnější jsou prodlužovací šňůry s kabely s vinylovou izolací (označení W). Vinyl není materiál odolný vůči škodlivým atmosférickým vlivům a mechanickému poškození, proto je kabely s jeho izolací lepší používat v interiéru. O něco lepší jsou kabely s pryžovou izolací (označení RR). Poskytují vysokou flexibilitu, ale nejsou dostatečně odolné vůči UV záření, kyselým dešťům a mrazu. Za nepříznivých povětrnostních podmínek rychle degradují.

Stupeň krytí IP

Stupeň krytí vypovídá o míře ochrany před vniknutím cizích těles a vody. Kabely s izolací i pláštěm z PVC se používají u přívodů se stupněm krytí IP20. To však není dostatečné pro užití venku. Prodlužovací kabel IP44 je naopak jako venkovní prodlužovací kabel vhodný, protože chrání kabel proti vlhkosti. Prodlužovací kabel IP65 chrání navíc i před prachem a proudem vody. Údaj musí být uvedený na vidlici či zásuvce. Pokud chybí, pak se jedná o stupeň ochrany IP20.

Bezpečnost venkovních prodlužovacích kabelů a fakta o jejich nákupu, která musíte znát!

Zdroj: Youtube

Materiál izolace

Má vliv na odolnost kabelů, ta je na každém kabelu označena číselně. Kabel s označením 07 je nejodolnější, naopak kabely s označením 03 jsou nejvíce náchylné k poškození. Zlatou střední cestou je kabel s označením 05.

Rozdíly v odolnosti

Ve venkovním prostředí lze použít prodlužovací šňůry s neoprenovou izolací vodičů a jednotlivé izolace kabelů z pryže (označení NR). Neopren je odolný vůči mechanickému poškození a škodlivým povětrnostním podmínkám. Ještě lepší jsou prodlužovací šňůry s vodiči izolovanými plastem V3V3 - kombinací pryže a neoprenu. Tento materiál odolává mrazům až do -35 °C.

Prodlužovací kabely pro zahradu

Elektřina je velmi potřebná také na zahradě. V prodeji jsou speciální prodlužovací kabely se zásuvkami, které lze umístit kdekoli na pozemku. Pomocí nich můžete připojit sekačku nebo tlakovou myčku, zajistit osvětlení a ozvučení během zahradní párty. Pokud se nechcete na zahradě dočkat nepříjemného překvapení přinejmenším v podobě zkratu zásuvky způsobeného vlhkostí, rosou či nenadálým deštěm, musí mít kabel krytí IP44.

400V prodlužovací kabely

Existují také třífázové prodlužovací kabely se zásuvkou 400 V. Do nich lze zapojit těžká stavební zařízení, například míchačky na beton. Takové prodlužovací šňůry samozřejmě není možné připojit k běžnému napětí 230, ale pouze k třífázové zásuvce. Tuto prodlužovačku užijete také pro některé silné domácí pomocníky, jako je cirkulárka, štípačka dřeva nebo některé svářečky.

Elektřina z krabice - proudový rozvaděč

Proudové rozvaděče (rozvodné skříně) jsou užitečné zejména v podmínkách stavebních prací nebo větších rekonstrukcí. Jsou to krabice s několika zásuvkami 230 V a alespoň jednou třífázovou zásuvkou. Je tedy možné zapojit mnoho různých stavebních zařízení najednou. Kvalitní krabice mají zásuvky, které odolávají přepětí, a někdy jsou dokonce vybaveny sadou proudových chráničů, aby případný výpadek proudu neohrozil elektrické nářadí. Současné rozvaděče stojí kolem 5 000 Kč.

Zdroj: nytimes.com, thespruce.com