Weymouth je pobřežní město v anglickém hrabství Dorset. Leží na jihu Anglie u Lamanšského průlivu poblíž chráněné zátoky, do které ústí řeka Wey. Turistické letovisko pro své návštěvníky dlouho připravuje řadu zajímavých atrakcí, které by jim zpříjemnily pobyt.

Něco pro jachtaře

Pokud jste příznivci jachtingu, pak možná víte, že ve městě probíhaly závody v jachtingu v rámci Letních olympijských her v roce 2012. Patříte-li mezi turisty a cestovatele, zřejmě budete znát Dorset díky bílým útesům, romantickým zátokám a krásným plážím.

Potěšení pro turisty

Weymouth v posledních letech turisty okouzluje i barevnými světly na promenádě. Běžné sloupy pouličního osvětlení byly obohaceny o LED světla s proměnlivými barvami. V denní době si jich ani nevšimnete, ale při rozbřesku a během stmívání dokážou změnit ráz celého nábřeží.

Šestimetrové LED trubice byly namontovány na 28 stávajících sloupů osvětlení pobřežní komunikace, která vede v délce více než 1 kilometr podél promenády. Světla navrhl architekt Tonkin Liu a jsou pomocí astronomických hodin naprogramována tak, aby se každý den rozsvěcela na 30 minut v čase východu a západu slunce.

Jejich barvy se různé střídají v celkem deseti jedinečných scénách. V úzké spolupráci s místními školáky a komunitními skupinami byly vybrány barvy, přírodní prvky a lidské aktivity na nábřeží.

Bylo navrženo deset jedinečných světelných rytmů, které odrážejí přírodní a lidské rytmy městečka Weymouth: východ slunce, šplouchání vln, zlatavý písek, padající kapky deště, jemný vánek a zářící západ slunce; skládání hradů z písku, radostný běh, 28 příchutí zmrzliny a skákající míče.

Světlo jako v pohádce

Různobarevné tóny obohacují procházky po promenádě a pláži o nový vizuální prvek a zajišťují, že každý východ a západ bude vypadat trochu jinak. Výhodou LED světel je jejich dlouhá životnost a malá energetická náročnost. Instalace nijak nenarušuje životní prostředí a vzhledem k naprogramovanému vypnutí nezvyšuje po setmění množství světelného smogu.

Zdroj: Dům & Zahrada, BowerBird, Tonkin Liu, Sasfi-Hope Ross, Andrew Plant