Autor: archiv Kde je v malé místnosti většinou vždycky místo? Především na stěnách a potom v rozích. Obojí bývá nevyužité, a obojího by proto bylo v malém kuchyňském koutě třeba maximálně využít. V rohu se setkáváme často přímo s plýtváním místem. Když ale využijeme různých možností, které nám moderní interiér dává, najednou budeme mít v kuchyni o mnoho více místa a budeme se tady cítit lépe.

Spotřebiče především vybíráme co nejužší - chladničku 50 cm, myčku třeba stolní, mikrovlnná trouba může být pro Autor: archiv úsporu místa umístěná na konzolách na stěně nad pracovní deskou.

Pracovní desku umístíme výše – jednak se nám bude lépe pracovat, jednak pod ní zbude daleko více místa; ať už ve skříňkách, nebo v otevřených regálech.

V malém prostoru se někdy musí udělat všechno na míru. Někdy ale vystačíme s tím, co najdeme v obchodech, jen musíme dobře vybírat a jednotlivé korpusy promyšleně sesazovat.

Místo v rozíchZaměříme se na rohy, které bývají často „hluché“. Může tady být dřez nebo rohová skříňka či přes roh umístěná varná deska.

Autor: archiv Rohové mycí centrum – dřez s odkapávačem nebo dvojdřez – má přizpůsobený, většinou lichoběžníkový tvar. Dbáme o jeho správné nasvícení.

Rohová skříňka se vyplatí, i když je trochu dražší, je to dobrá investice. Maximálně využívá každý centimetr místa, má dokonalé vnitřní uspořádání, vysouvací koše, a pohodlně se otevírá. Nemusíme se shýbat a pracně hledat v koutech nádobí, máme dokonalý přehled i o tom, co je uloženo v nejzazším koutku.

Rohová varná deska je opět promyšlený spotřebič. Do rohu se dá zabudovat i celý sporák (a nad něj samozřejmě Autor: archiv tvarově přizpůsobený odsavač par).

Místo na stěněVelký kus stěny nám často zabírají věčně otevřené dveře do kuchyně. Pokud se opravdu skoro nikdy nezavírají, vysadíme je a nahradíme skládacími; a získáme navíc právě to místo za nimi. Tuto uvolněnou kuchyňskou stěnu můžeme nyní osadit 15 - 30 cm hlubokým (podle místa) celoplošným regálem. Do malého prostoru kuchyňského koutu je dále ideální také využít závěsné programy všeho druhu.

-ag-Foto: Kuchyně Hanák, archiv