Počasí je v tuto dobu u nás nevyzpytatelné. Střídání sněhové nadílky s dešťovou nebo naopak s obdobím sucha není ničím neobvyklým. Proto musíme mít po ruce připravené jak sněhové rádlo, tak i konev na zalévání. Prosinec je rovněž vhodným obdobím k odstraňování nemocných nebo poškozených větví, vykopávání pařezů a odumřelých stromů. Je však i časem tvořivých úvah a kreslení náčrtů, jak by měla příští rok vypadat nová tvář naší staré zahrádky.

Bílé překvapení Případné větší sněhové srážky mohou proměnit naši zahrádku v pohádkovou krajinu. Nebudeme se však tímto podmanivým obrazem zbytečně dlouho kochat, ale vezmeme raději do ruky hrábě a vlhký sníh z okrasných dřevin setřeseme, aby se jim nepolámaly větve. Jalovec, tis, zerav a i jiné křehčí dřeviny svážeme lehce kolem dokola šňůrou. Keře se slabšími kmeny jako cesmíny a pěnišníky raději přivážeme ke konstrukci z dřevěných kůlů. Shozený sníh nebudeme zbytečně vyvážet ze zahrádky, ale nahrneme ho okolo kmenů. Tím jim zajistíme nejenom přirozenou ochranu proti mrazům, ale i plynulou dodávku vláhy za suchého počasí.

Péče o záhonkyAčkoliv mohou být první nápory sněhu vydatné, většinou nám v tuto dobu dlouho nevydrží a k ochraně trvalkového záhonu před promrznutím je třeba využít smrkového chvojí či jiné vzdušné přikrývky. Zvláštní pozornost je třeba věnovat liliím, chryzantémám, juce a dalším choulostivým rostlinám. Jehličnatými větvičkami přikryjeme rovněž skalku. K sasankám, omějím, srdcovkám a dalším přihrneme trochu zeminy, která ochrání jejich kořeny. Stálezelené trvalky, jako je japonská ostřice či žebrovice, je třeba navíc zastínit proti slunečním paprskům. Máme-li na zahrádce ozdobné traviny, zejména pampovou trávu, svážeme konce jejich stébel dohromady, aby utvořily jakoby malý snop, a spodní část rostliny obložíme silnější vrstvou chvojí.

Proti překyselení půdyObdobí vegetačního klidu můžeme rovněž využít k vápnění půdy. Napomůžeme jí tak k jejímu celkovému ozdravení, protože vápno ničí zejména nejrůznější půdní houby, zvyšuje kyprost těžkých půd a v neposlední řadě podporuje i činnost žížal. Nebudeme samozřejmě postupovat celoplošně a při hnojení vápenatými hnojivy se zdaleka vyhneme rostlinám vyžadujícím kyselou půdu, jako jsou rododendrony, azalky a samozřejmě všechny jehličnany. S největší pravděpodobností však bude po přivápnění prahnout trávník, který se často stává útočištěm drobných mechů, které postupně jenom zvyšují kyselost půdy. Objevíme-li proto mezi travnatým porostem tmavězelený povlak nebo tuhé polštářky, je to signál k vápnění.

Úprava živého plotuPoslední měsíc roku můžeme také využít ke stříhání živého plotu z opadavých dřevin. Pokud nevlastníme elektrické nůžky, vybereme si k tomu dvojruké tzv. špalírky, které nám umožní snadné využití síly a současně dodržení rovné plochy. Přesto si ale napněme v oblasti plánovaného řezu provázek (nebo i více provázků), podle něhož se budeme řídit. Pamatujme, živý plot musí být zespoda vždy o 5 až 10 cm širší, aby ani nižší větve nebyly ochuzovány o světlo a dosahovaly stejné hustoty i olistění.

Řezem v období vegetačního klidu upravujeme především tvar dřevin. K docílení hustšího obrostu je pak třeba provést ještě další, tentokrát menší řez na začátku vegetačního období.

Aby nám co nejlépe sloužiloChladné a mlhavé počasí, kdy se nám ani nechce vystrčit nos z domu, je jak naopak stvořené pro údržbu a případné opravy zahradního nářadí. Z rýčů, lopat a motyk odstraníme pomocí drátěného kartáče zbytky země, kovové části lehce natřeme olejem a dřevěné fermeží. K uložení se rozhodně vyplatí dřevěný věšák, který zcela určitě využijeme i v létě. Někdy stačí i silnější prkénko, do kterého natlučeme delší hřeby.

Nepoužívané nože nebo nůžky prohlédneme a všechny ztupené necháme nabrousit. Z hadic a postřikových zařízení odstraníme zbytky vody a pročistíme trysky. Motorové nářadí po očištění ošetříme přesně podle návodu a uložíme v suché místnosti. Předtím ale beze spěchu překontrolujeme všechny funkce a správný chod. Zjistíme–li nějakou závadu, využijme k opravě tohoto období. Právě teď je nejvhodnější čas k odvezení přístroje do servisu.

Jak nám přezimují?Během zimního období je rovněž třeba kontrolovat stav uložených hlíz a cibulí. Objevíme–li kusy zasažené plísní, okamžitě je vyhodíme a ty ostatní raději přemístíme do nové bedýnky. Přeschlý písek znovu mírně zvlhčíme. Za bezmrazého počasí sklep vyvětráme, aby se zde nehromadil zatuchlý vzduch.

Se semeny to bude jednodušší. Pokud jsme je dobře vysušili a uložili na chladném místě, vydrží nám zde až do doby výsevu. Můžeme si je však už teď roztřídit podle jmen nebo vytipovaných záhonků, na které je budeme chtít vysévat. Výjimkou jsou tzv. stratifikovaná semena, která se ukládají ve vlhkém písku nebo lednici, protože potřebují k úspěšnému naklíčení napřed promrznout. Jsou to například některé odrůdy durmanů.

-šum-