I toaleta potřebuje údržbu. Stejně jako cokoli jiné, potřebuje, abyste se o ni starali a čistili. A to nejen samotnou mísu, ale i splachovadlo. Právě nečistoty totiž často bývají tím důvodem, proč záchod protéká.

Postup pro opravu:


1) Vypněte vodu do záchodu ventilem

2) Sundejte kryt ze záchodu. Někdy musíte odšroubovat objímku kolem tlačítek.

Nádržka bude zcela jistě vypadat nějak takhle odpudivě. Nádržka bude zcela jistě vypadat nějak takhle odpudivě Autor: Shutterstock


Při pohledu do nádržky zjistíte, že uvnitř je slizký povlak, často i s drobnými zrníčky nepořádku. Je to standardní, protože bakterie ve vodě takto působí. Proto musí být každý záchod jednou za čas vyčištěn. Vytáhněte plovákový ventil a poctivě jej omyjte v horké saponátové vodě. Vypouštěcí ventil nadzdvihněte a dosedací část také otřete. Pokud používáte vodu ze studny, může být těsnění a dosedací část zanesena vodním kamenem.

Na vodní kámen můžete použít chemické prostředky, ale ty by mohly poškodit těsnění. Nejjednodušší je ekologické použití jedlé sody a octa. Vezměte jedlou sodu a rozetřete ji na místa, kde je vodní kámen. Pak dejte do rozprašovače mírně zahřátý ocet a nastříkejte ho na sodu. Ta začne syčet a pěnit. Nechte působit (čím déle, tím lépe) a pak vezměte houbičku na nádobí a pořádně vše utřete.


Zkontrolujte, zda těsnění na vypouštěcím ventilu není zpuchřelé. Pokud ano, nezbývá než koupit nové a vyměnit ho. Jde to celkem snadno.


Vraťte vše do původní sestavy a zapněte vodu. Sledujte, jestli natékající voda dál vytéká z čisté nádržky do záchodu. Pokud ano, může to mít dva problémy:


- Těsnění vypouštěcího ventilu nedoléhá a potřebujete opravdu nové.

- Vidíte, že i vyčištěný napouštěcí ventil se nevypne a voda jde přepadem do toalety. Pak je lepší koupit nový napouštěcí ventil s plovákem a nainstalovat ho. Není to velký problém. Jen si změřte maximální hloubku nádržky a velikost (¾“ je na závitu 26,4 mm, ½“ je 21 mm) a směr šroubení (do strany nebo dolů).