Kdo by nechtěl mít krásné, moderní bydlení s luxusním vybavením. Takové bydlení ale obvykle stojí nemalé peníze. Většina lidí proto při plánované rekonstrukci nebo pořizování bydlení uvažuje o hypotéce či jiné půjčce. Vybaví si tak vysněný dům nebo byt a úvěr následně postupně splácí. V obtížnější situaci stojí lidé, kteří touží po novém bydlení, ale jsou již zadlužení nebo mají zápis v rejstříku dlužníků z minulosti. Pokud mezi ně patříte, nezoufejte. Váš sen o novém bytě či domě se rozhodně nemusí rozplynout. Existují možnosti, jak získat úvěr na bydlení i v těchto případech. Dobře však zvažte, kterou variantu zvolíte a jaké jsou vaše finanční možnosti. Ne všechny půjčky se v dlouhodobém horizontu vyplatí.

Na hypotéku raději zapomeňte

Na co bohužel můžete rovnou zapomenout, pokud máte dluhy nebo třeba jen negativní dlužnickou minulost, je hypotéka. Banky poskytující hypoteční úvěry klienty velmi pečlivě prověřují. Kontrolují jejich příjmy, zápisy v registrech dlužníků a zvažují, zda jsou klienti dostatečně bonitní. Klient, který je dlužníkem, za bonitního považován není, banky navíc podle předpisů nesmí půjčovat zadluženým žadatelům.

Pokud už máte dluhy za sebou a vyděláváte slušné peníze, zaměřte se na to, jak dlouho tahle situace trvá. Zejména pokud jste podnikatelem, banka ověřuje příjmy i několik let zpětně. Škraloupy z minulosti by vám tak nakonec mohli při žádosti o hypoteční úvěr uškodit. V každém případě, pokud máte nějaké dluhy, se žádostí o hypotéku neztrácejte čas a začněte přemýšlet o jiné variantě.

Půjčky bez kontroly v registrech

Půjčka na bydlení či rekonstrukci se obvykle pohybuje minimálně ve statisícových částkách. Záleží samozřejmě na rozsahu plánovaných úprav, nicméně několik málo tisíc to už bohužel v dnešní době nespraví. V případě, že jdete žádat o půjčku na vyšší částku, musíte počítat s tím, že půjčka bude dlouhodobá. Vypůjčené peníze budete splácet minimálně několik let, nedoplatíte-li půjčku jednorázově. Také je dobré počítat s faktem, že čím vyšší částku vám poskytovatel půjčky poskytne, tím rozsáhlejší bude požadovat prověření.

Zejména u dlouhodobých půjček na velké částky banky i nebankovní společnosti pečlivě prověřují, zda má klient dostatečně vysoký a pravidelný příjem. Některé společnosti vyžadují ke sjednání půjčky ručitele či zástavu, aby se kryly před případným nesplácením. Někdy také nabízí možnost si úvěr pojistit na schopnost splácet. Kromě všech těchto náležitostí také všechny banky i některé nebankovní společnosti budou nahlížet do záznamů v rejstříku dlužníků.

Pokud takový záznam máte, budete si muset nejspíš sjednat půjčku u nebankovní společnosti. V dnešní době už nenabízí kvalitní a bezpečné úvěry s výhodnými úroky pouze banky. Ze sjednání půjčky bez registru u nebankovní společnosti rozhodně nemusíte mít strach. Pohlídejte si pouze, že se jedná o ověřeného poskytovatele půjček. Nebankovní společnosti poskytují půjčky bez kontroly v registru poměrně často, musíte však doložit pravidelný příjem a počítat s tím, že úvěr může být podmíněn zajištěním zástavou nebo ručitelem. Poskytovatelé půjček se tak kryjí před případným rizikem nesplácení půjčky.

Skončila vám insolvence? V bance nejspíš nepochodíte

Pokud jste v insolvenčním řízení, pro banky opět platí pravidlo, že nesmí půjčovat dlužníkům. Stejná situace nastává i v momentě, kdy už vám insolvence skončila. Po určitý čas jsou totiž všichni dlužníci vedeni v insolvenčním rejstříku, který je bankami prověřován. Pokud tedy v tomto rejstříku stále máte záznam, protože neuplynula potřebná doba od skončení insolvence, je pro vás alternativou opět nebankovní společnost. U některých nebankovních poskytovatelů bývá půjčka po skončení insolvence běžně schvalována.

V situaci, kdy žádáte o úvěr po skončení insolvence, musíte opět vzít v úvahu, že poskytovatel půjčky bude důkladně prověřovat vaše pravidelné příjmy, případně požadovat zajištění úvěru zástavou nebo ručitelem. Další nepříjemnou záležitostí, která ale bohužel není výjimkou, jsou vysoké úroky a další poplatky spojené s poskytnutím takové půjčky. Nebankovní společnosti podstupují poskytováním půjček bez registru vysoké riziko a nechají si ho klientem náležitě zaplatit.

Šanci máte i s exekucí

Na začátek je nutné podotknout, že brát si půjčku v exekuci je opravdu velký risk. Předně zvažte, zda se vám v takové situaci půjčka nemůže vymstít. Položte si otázku, jestli budete schopni v budoucnu půjčku řádně splatit. Půjčka pro dlužníky s exekucí je některými společnostmi žadatelům poskytována, obvykle se však nejedná o nic výhodného.

Půjčky pro dlužníky v exekuci bývají zatíženy velmi vysokými úroky. Stejně tak poplatky, které si společnosti účtují například při pozdním splácení půjčky, mohou být pro zadluženého člověka likvidační. Takové druhy půjček je samozřejmě nutné hledat u nebankovních společností, banky je neposkytují. Často i samotní poskytovatelé ale před sjednáváním půjček v exekuci varují.

Záleží také na tom, v jaké výši úvěr potřebujete. Rekonstrukci bydlení obvykle malá částka nevyřeší a velkou sumu vám s exekucí nepůjčí ani nebankovní společnosti. Pokud jste v exekuci, ale bydlení nutně potřebujete, vezměte si půjčku opravdu jen na to nejnutnější a zbytek odložte na dobu, kdy budete mít dostatek financí. Zvažte, zda moderní bydlení stojí za velké finanční problémy, do kterých se můžete dostat.