Dary moře – pestré mušle, těla ježků a hvězdic či mořské oblázky jsou vděčným materiálem pro výrobu mnoha ozdob, které vám budou ještě dlouho připomínat báječnou dovolenou. Pro výrobu dekorací potřebujete obvykle jen několik věcí: provázky (ideálně juta nebo lýko), tavnou pistoli, nůžky, někdy i barvy (hodí se speciální barvy na keramiku a kámen, ale použít můžete i tempery či jiné).

Se solí, pískem nebo kamínky

dekorace z musli Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Klasické dekorace vyrobíte ze skleněných misek, svícnů, lahviček nebo váz. Sklo je skvělé, protože uvidíte všechny vrstvy, které do nádoby kladete. Můžete jednoduše navrstvit sůl (klasickou bílou, ale i různé barevné odstíny třeba koupelové soli) nebo písek, na něj položíte kamínky a navrch naskládáte mušličky. Máte-li velkou nebo širokou misku či vázu, umístěte doprostřed skleněný svícínek s čajovou svíčkou. Když ji zapálíte, bude ozařovat mušle a ostatní předměty okolo.

Do malých svícnů či skleniček můžete vložit samotné lastury a mušle, není nutné je nijak vrstvit. Někdy méně znamená více, proto do malé nádobky vložte pouze několik ideálně větších mušlí, aby vynikl jejich tvar a barva, a zbylý prostor není nutné ničím dosypávat.

Závěsné ozdoby jsou stále v módě

Máte-li dostatek mušlí, můžete si z nich vyrobit závěs nebo například závěsný kryt na lampu či lustr nebo jen visací dekoraci na stěnu. Použijte provázek, ideální je jutový nebo lýkový, protože jsou přírodní a k mušlím se hodí nejlépe. Máte-li to štěstí, můžete sehnat i kousek rybářské sítě. Mušličky na síť nalepíte pomocí tavné pistole a zavěsíte na zeď.

Na provázky můžete mušle a lastury rovněž nalepit tavnou pistolí, pokud se do nich bojíte udělat dírku, aby vám nepraskly. Pokud si troufnete dírky vyvrtat, doporučujeme mušle a lastury předtím namočit do vody s troškou octa, aby skořápka trochu změkla, a pak použít vrtačku s nejmenším vrtákem a nejmenší rychlost, aby mušle nepraskly.

Barevné variace pro každého

Krásnou dekorací jsou mušle či lastury, které si pomalujete. U větších skořápek se opravdu můžete „vyřádit“ a barvami vytvořit různé ornamenty. Ale ani malé mušličky a lasturky nemusí přijít zkrátka. Jemná barevná výzdoba na nich vynikne například, pokud si z nich vyrobíte náhrdelníky, náramky nebo náušnice.

dekorace z musli Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Originální dekorace za pár minut

S tavnou pistolí se dají dělat doslova kouzla, a tak se nebojte tuto pomůcku použít a vyrobte si například originální květináč nebo rámeček na fotky, do kterého pak vložíte obrázky z vaší dovolené. Pro více nápadů a inspirací nahlédněte do naší fotogalerie.