Tato místnost je sama o sobě dost komplikovaná - měla by totiž působit uklizeně, a to i přesto, že tady odkládáme kabáty, bundy, tašky, boty, zkrátka všechny svršky, které doma nenosíme a oblékáme si je zase, když odcházíme ven. Potřebujeme je mít tedy po ruce.

Jenže zrovna předsíň nebývá v mnoha bytech velká, spíš naopak. Její zařízení je potřeba pořádně promyslet, aby byl výsledek funkční a zároveň pěkný. Naštěstí existuje mnoho důmyslných solitérů, které dokážou i malý prostor zázračně nafouknout.

Autor: archiv Od podlahy

Každý vstup do bytu musí mít kvalitní podlahovou krytinu, jejíž volbou můžeme vymezit špinavou a čistou zónu. Na první z nich vstupujeme ve venkovní obuvi, proto je nutné zvolit dostatečně odolný a tvrdý materiál. Vhodná je dlažba, některé vysoce kvalitní lamináty, přírodní linoleum, velké oblibě se těší industriální stěrka. Do čisté zóny, kam vstupujeme v domácí obuvi, můžeme zvolit měkčí materiály, například dřevo, příjemně působí i koberec.

Možnosti

Pro odkládání svršků pořizujeme do předsíně nejrůznější věšáky, popřípadě menší šatní skříně. Volba záleží od velikosti a půdorysu vstupu. Obecně se doporučuje zvolit takové řešení, které pojme alespoň jeden svršek každého člena domácnosti, přitom by mělo zbýt místo ještě na oděvy návštěvy.

Autor: archiv Koncipujeme-li vstupní halu v novém domě nebo bytě, bude vhodná samostatná místnost, kam uložíme kompletní venkovní oblečení (boty, bundy). Není-li z nejrůznějších důvodů možné ji vybudovat, zkusíme najít místo pro vestavěnou skříň. Nezapomeňme na její odvětrávání. V ostatních případech hledáme některou z předsíňových sestav.

Správná dimenze

Do malých předsíní se hodí jednoduché šatníkové sestavy, zpravidla to je tyč pro zavěšení ramínek, případně samostatné věšáky. Existují i menší úložné prvky obsahující polici s tyčí. Připevňují se přímo ke zdi a zabírají minimálně místa. Doplněny jsou samostatnou skříňkou pro odložení bot, Autor: archiv vrchní police slouží pro posazení, popřípadě odložení kabelek. Do nevelkých prostor se hodí světlé dřeviny (javor, dub) nebo světlé laky (bílá, krémová, žlutá a další). Nezapomeňme na výhodu skla, které vymezuje prostor, avšak propouští světlo.

Ve velkých vstupních prostorách nejsme takřka omezeni, proto sem můžeme zvolit kteroukoliv z nabízených variant. Vedle vzhledu vybíráme s ohledem na funkčnost. Oceníme dostatečně velký botník, šatnu pro úschovu více bund a kabátů i volný věšák pro odložení čepic, šál, rukavic apod.

Maličkosti, které potěší

V předsíni by nemělo chybět zrcadlo, ve kterém můžeme zkontrolovat při odchodu vzhled. Zároveň opticky zvětšuje prostor. Praktický je i věšák na klíče, pro který najdeme místo u vchodových dveří, a naučme se je sem odkládat hned při příchodu domů. Autor: archiv Ke vstupu patří i odkapávač deštníků. Známe ho zejména ze zahraničí, kde je pravidelným doplňkem obchodů. Do soukromých domácností se dostává pozvolna. Nabízeny jsou nejrůznější modely, vyrobeny jsou z plastu i kovu, a jejich tvar může být elegantní i legrační. A to nejdůležitější? Sedátko. Nezapomeňme, že boty si nejpohodlněji nazujeme vsedě! 

Bez světla to nejde

Volba osvětlení závisí na velikosti a půdorysu vstupního prostoru. I sem bychom měli instalovat centrální světlo, jehož úkolem je osvětlit prostor tak, abychom se v něm pohybovali bezpečně a pohodlně. Velkým halám sluší robustní lustry, v menších místnostech jsou vhodná přisazená stropní svítidla. Úzkým dlouhým předsíním vyhovují lankové systémy.

K vytvoření intimní atmosféry můžeme do předsíně zvolit ostatní typy lamp, jejichž umístění závisí na celkovém pojetí prostoru. Světlo by nemělo chybět u zrcadla a obrazu, visí-li na některé ze stěn.

-td-Foto: www.profimedia.cz, Hülsta