Stručný souhrn z článku:

  • Pro nefunkční radiátory nemusí být vždy příčinou pouze vzduch v systému, problémy mohou mít různé příčiny.
  • Zaseknutý kolík v termostatickém ventilu je běžným problémem, který brání přítoku ohřáté vody do radiátoru a lze ho řešit odšroubováním hlavice a uvolněním kolíku.
  • Výplach radiátoru pomáhá odstranit nečistoty a usazeniny, zlepšuje výkon topného systému a zahrnuje vypnutí topení, odpojení radiátoru a propláchnutí.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Mohlo by se zdát, že hlavní příčinou nefunkčnosti radiátorů je vzduch v radiátoru. Odvzdušnění je sice běžně doporučovaným řešením pro problémy s domácím vytápěním, ale někdy to nestačí. V tomto článku prozkoumáme několik možných důvodů, proč radiátor netopí.

Problémy s termostatickou hlavicí

Jedním z častých problémů, proč je radiátor studený nebo jen vlažný, může být zaseknutý kolík v termostatickém ventilu. Díky tomu nemůže ohřátá voda přitékat do radiátoru a nedochází k tepelné výměně. Tento problém je možné identifikovat a vyřešit odšroubováním hlavice termostatického ventilu a uvolněním kolíku pomocí kleští nebo nastavitelného klíče.

Jak opravit radiátor, který byl odvzdušněn, ale stále nefunguje?

Zdroj: Youtube

Provádění výplachu radiátoru

Výplach radiátoru je proces, který se používá k odstranění nečistot a usazenin z topného systému a zlepšení jeho výkonu. Zahrnuje vypnutí topení, uzavření ventilů, odpojení radiátoru, připojení hadice pro vypuštění nečistot a spuštění vody pro propláchnutí. Po dokončení je radiátor znovu připojen, systém se odvzdušní a zkontroluje se, zda radiátor funguje správně.

Vyvážení systému topení

Nevyváženost topného systému nastává, když je nerovnoměrně rozložen průtok horké vody mezi různými radiátory v systému. To vede k tomu, že některé radiátory se ohřívají efektivněji než jiné. Obvykle se to projevuje tak, že radiátory nejblíže kotli se ohřívají rychleji a jsou horké, zatímco ty vzdálenější zůstávají chladnější. Vyvážení systému obnáší nastavení ventilů na radiátorech tak, aby se dosáhlo rovnoměrného rozložení tepla po celém domě.

Kdy kontaktovat odborníka?

Pokud výše uvedené kroky problém nevyřeší, je vhodné obrátit se na odborného instalatéra nebo topenáře. Klíčová je pravidelná údržba topného systému, což je nejlepší prevence předcházející mnoha budoucím problémům s topným systémem i samotnými radiátory.

Zdroj: bestheating.com, skillstg.co