Stolek s počítačem je dnes běžným vybavením domácnosti, stejně jako gauč a televize. Přesto ještě nejsme zvyklí zakombinovat ho do svých představ už během zařizování bytu a snažíme se ho někam vsunout dodatečně. Jde přeci jen o jeden malý stůl se židlí... Ale ne tak docela.

Pracovní kout Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

K práci potřebujete především klid, příjemnou teplotu a dostatek světla, nejlépe toho denního. Už tato kritéria výběr místa pro pracovní kout dost omezují. Záleží také na tom, v kterou denní dobu doma pracujete - pokud z domova vykonáváte práci na plný úvazek a doba se kryje s časem, kdy je druhá polovička v zaměstnání a děti ve škole, pracovní kout může být klidně v obýváku či v jiných frekventovaných prostorách bytu, kam dopadá denní světlo. Jestliže si ale domů nosíte přesčasy a pracujete po večerech, potřebujete zastrčené místečko, vzdálené od rodinného ruchu a televize. Denní světlo tady na druhé straně nebude hrát tak významnou roli, protože večer si vypomůžete umělým osvětlením tak jako tak.

Pracovní kout Autor: Pinterest Autor: Pinterest

Vhodný pracovní stůl bude disponovat šuplíky, kam se dají schovat dokumenty, které nepotřebujete každý den, ale musíte je uchovávat a v případě potřeby zase po čase najít. Tyto papíry není radno skladovat v otevřených policích, protože se časem nakupí v nevzhlednou hromádku, a nebude ve vašich silách ji každý den přerovnávat. Pro přehlednou organizaci aktuálních úkolů, telefonních čísel či malých papírků s narychlo naškrabanými poznámkami je šikovným pomocníkem nástěnka.

Čtěte také

kancelářská židle

Čtěte také

Jak vybrat židli k počítači?

K pohodlí při práci přispívá nejen správně nastavená poloha židle, ale také teplota vzduchu a estetika prostředí. Pokud doma přetápíte, váš mozek se bude hůře soustředit, můžete dokonce bojovat s únavou a ospalostí. Stejně tak utlumuje psychiku i žluté umělé světlo a temné barvy. Myšlení naopak nabudí živé zelené rostliny, pravidelné větrání a denní, bílé světlo. Důležité jsou i barvy, které v pracovním koutě převládají: zatímco teplé barvy podporují kreativitu, a jsou tudíž vhodné pro umělce, designéry a copywritery, studené tóny budou vyhovovat lidem zabývajícím se financemi, účetnictvím či technickými směry.