...a tak to odbýváme. Ale také sebe. Svačina je důležitá položka mezi jídly celého dne. Zejména pro toho, kdo „nestihne“ snídat. Pro někoho je to Autor: archiv opravdu těžší, jeho žaludek brzy ráno jako by ještě nebyl úplně probuzený, a tak časná snídaně dělá mnoha lidem problémy. Není pak řešením nesnídat vůbec, ale alespoň si dát něco drobného, jako hrozen vína, kousek broskve, sklenku džusu. Lepší než kávu v běhu a pak dlouho nic až do pozdního oběda. Tak tělo nemůže dobře fungovat a podávat výkon právě od rána, v té době, kdy musí a má pracovat nejintenzivněji.

Aby nás tedy svačina bavila, musíme se na ni nachystat, i kdyby jen koupí parádní „svačinové“ krabičky“. Navíc bychom se měli naučit na ni myslet už v den předchozí a vždycky koupit suroviny na ni pěkně v klidu. Také nás to přinutí dávat i dětem zdravější svačinu, když je budeme připravovat současně. Místo sušenek si dáme celozrnný rohlík, ale dítěti i sobě ho krásně obložíme sýrem, salátem, okurkou (trvá to pár vteřin) a zabalíme do fólie. Přidáme mrkev a můžeme jít. Vynechejte pro sebe i pro děti zaručeně zdravé lahodné sladké Autor: archiv tyčinky nadupané mlékem. A především cukrem, takže děti by si teoreticky po svačině ve škole měly ihned vyčistit zuby. Cereální tyčinky také dětem dejte výjimečně, ale pro nás se hodí, pokud víme, že nezvládneme včas nebo vůbec oběd. Nesníme ji ale najednou, lepší je si na talířek tyčinku nakrájet a v kombinaci s ovocem ji uždibovat postupně.

Ráno ovoce, dopoledne zelenina

Stejně tak jako ráno na lačno se má jíst ovoce, dopoledne má své důležité místo zelenina. Problém je naše pohodlnost a málo času na přípravu i málo fantazie, jak ji ráno vhodně a lákavě připravit. Není to ale takový problém, rajče dáme rychle do plastové krabičky stejně jako kedlubnu nebo okurku. Pro své zdraví ale hodně uděláte, přibalíte-li si občas jeden nebo dva čekankové puky a budete-li je celé dopoledne pojídat. Někomu se nepodaří připravit si ke svačině salát, ale i to na některém pracovišti bez problémů jde. V kuchyňce v práci to chce mít jablečný nebo vinný ocet, olivový olej, pepř a sůl, a vše ostatní si každé ráno s sebou přineseme čerstvé v plastové krabici.

Umyté salátové a špenátové listy, listy polníčku, rukoly, kousek brokolice, rajče, okurku, papriku...

A čím namazat chleba? Autor: archiv Spousta lidí má máslo zafixované jako něco povinného, co nutně musí být na chlebu buď samostatně, nebo pod jakoukoliv pomazánkou, ať slanou nebo sladkou. Někdy to ovšem má něco do sebe. Spojení medu a másla na čerstvém voňavém chlebu je lepší než med sám o sobě; ten navíc nasákne do chleba a protéká jím... Máslo nemusíme mazat přímo na chleba, ale můžeme rozpustit do pomazánky. Spotřebujeme ho tak mnohem méně, ale pomazánka přitom dostane ten správný máslový „šmak“. Často ale můžeme při výrobě pomazánek máslo úplně vynechat. Dá se říci, že koupené jednodruhové hotové pomazánky jsou vždycky dražší než ty doma s invencí vyrobené. Navíc mají průmyslový šmrnc, jsou pořád stejné (protože podle téže receptury) a po čase začnou nudit. Dětem nedáváme pořád dokola tavené sýry, ačkoliv se bohužel v roli pomazánky nabízejí jako první. Nejsou to vlastně přísně vzato vůbec sýry, jsou to směsi sýrů roztavené pomocí tavicích solí. A ty by nemusely děti přijímat ve velkém množství, protože jsou v podezření, že vyplavují vápník z těla. Autor: archiv Pomazánku vyrobíme raději z kombinace tvarohu, trochy másla a přírodních sýrů – a to v jakémkoliv poměru, který můžeme stále měnit. Někdy jednu složku klidně vynecháme. Pažitku, petrželku, bazalku nebo cibulku je rozhodně lepší přidávat čerstvé do pomazánky až doma a nikoliv kupovat pomazánku pažitkovou, bazalkovou a tak dále... Doma je také lepší vyrobit pomazánky rybí, zeleninové a třeba i pomazánku rokfórovou neboli ze sýra typu niva, kdy si sami určíme poměr sýru, másla (to můžeme hodně zredukovat) a tvarohu, který máslo částečně nahradí a pomazánka bude mnohem méně tučná.

-ag- Foto: http://www.profimedia.cz/