Vídeňská pletenina nebo také cannage označuje výplet z ratanu, při kterém vzniká nadčasový dekor. Tyto výplety se dříve používaly hlavně u židlí, ale dnes se jimi dekorují i boky pohovek či křesel, čela skříní, komod nebo postelí, také svítidla a rámy zrcadel.
Chcete si opravit výplet staré tonetky nebo jiné židle? Tady je návod:
Jak vypadá
Kostru vzoru výpletu představují čtyři ratanové pruty, ty tvoří čtverce. A jimi se diagonálně proplétají další dva pruty. Výsledkem je dekor z osmiúhelníků, o který se postarají šikovné ruce, případně stroje. Když se podíváte do fotogalerie, uvidíte ruční práci v detailu.
Kde se vzal
Kdybychom zabrousili do starověku, určitě najdeme výrobky s vídeňskou pleteninou, i když tenkrát se jí tak neříkalo. Nejprve technika cannage patrně sloužila na zhotovení košů a košíků, časem se přesunula do oblasti nábytku. Hodně frčela na francouzském královském dvoře v 17. století, na židlích s vídeňskou pleteninou sedávala i královna Marie Antoinetta.
Pletete si ratan s bambusem?
Ratanová liána je plná a hodně pružná, proto se hodí nejen na výrobu nábytku, ale i drobnějších interiérových doplňků. Kdežto bambus je dutá odolná dřevina.
Ale opravdový boom vídeňská pletenina zažila v 19. století díky Michaelu Thonetovi, geniálnímu tvůrci ohýbaného nábytku. Výplet se používal na sedáky i opěradla židlí, které se v průběhu desetiletí vyráběly v milionech kusů a prodávaly po celém světě. Byly populární ve vídeňských kavárnách, odtud název vídeňská pletenina. A možná i vy máte doma neméně ikonické houpací křeslo s vídeňskou pleteninou, třeba po pradědovi. A když ne, můžete si ho stejně jako židle koupit.
Křeslo 811, verze s vyplétáním sedáku i opěradla, vychází z návrhu slavného architekta a designéra Josefa Hoffmanna z roku 1930
Hodí se všude
Když se více porozhlédnete světem nábytku a bytových doplňků, zjistíte, že vzor cannage se dá hezky kombinovat i s čistě moderními tvary a ratan s mnoha dalšími materiály. Ideálně také přírodního původu. A pokud jste šikovní, můžete si ratanový výplet koupit a zrenovovat třeba starou židli. Ale tento dekor se objevuje i jinde, najdete ho v několika kolekcích světových návrhářů a značek. Třeba na porcelánu, sklu, tapetách...
Čtěte také
Proč je tak populární
Oblibě dekoru cannage (vídeňské pleteniny nebo také Wiener Geflecht či Thonet Geflecht) nahrává více faktorů. Používá se přírodní materiál, který ladí s moderními trendy i retro návraty. Samotný výplet je lehký a vzdušný a navíc se snadno udržuje v čistotě. „Jednou za čas ratan přetřete hadříkem namočeným ve směsi teplé vody, lněného oleje a lžíce terpentýnu. Nábytek dostane šmrnc a bude se lesknout,“ uvádí Gabriela Schinkario z PerdonaHome.cz.
Zdroj: misterwils.eu