Vídeňská pletenina nebo také cannage označuje výplet z ratanu, při kterém vzniká nadčasový dekor. Tyto výplety se dříve používaly hlavně u židlí, ale dnes se jimi dekorují i boky pohovek či křesel, čela skříní, komod nebo postelí, také svítidla a rámy zrcadel.

Chcete si opravit výplet staré tonetky nebo jiné židle? Tady je návod:

Zdroj: Youtube

Jak vypadá

Kostru vzoru výpletu představují čtyři ratanové pruty, ty tvoří čtverce. A jimi se diagonálně proplétají další dva pruty. Výsledkem je dekor z osmiúhelníků, o který se postarají šikovné ruce, případně stroje. Když se podíváte do fotogalerie, uvidíte ruční práci v detailu.

Kde se vzal

Kdybychom zabrousili do starověku, určitě najdeme výrobky s vídeňskou pleteninou, i když tenkrát se jí tak neříkalo. Nejprve technika cannage patrně sloužila na zhotovení košů a košíků, časem se přesunula do oblasti nábytku. Hodně frčela na francouzském královském dvoře v 17. století, na židlích s vídeňskou pleteninou sedávala i královna Marie Antoinetta.

Pletete si ratan s bambusem?
Ratanová liána je plná a hodně pružná, proto se hodí nejen na výrobu nábytku, ale i drobnějších interiérových doplňků. Kdežto bambus je dutá odolná dřevina.

Ale opravdový boom vídeňská pletenina zažila v 19. století díky Michaelu Thonetovi, geniálnímu tvůrci ohýbaného nábytku. Výplet se používal na sedáky i opěradla židlí, které se v průběhu desetiletí vyráběly v milionech kusů a prodávaly po celém světě. Byly populární ve vídeňských kavárnách, odtud název vídeňská pletenina. A možná i vy máte doma neméně ikonické houpací křeslo s vídeňskou pleteninou, třeba po pradědovi. A když ne, můžete si ho stejně jako židle koupit.

Hodí se všude

Když se více porozhlédnete světem nábytku a bytových doplňků, zjistíte, že vzor cannage se dá hezky kombinovat i s čistě moderními tvary a ratan s mnoha dalšími materiály. Ideálně také přírodního původu. A pokud jste šikovní, můžete si ratanový výplet koupit a zrenovovat třeba starou židli. Ale tento dekor se objevuje i jinde, najdete ho v několika kolekcích světových návrhářů a značek. Třeba na porcelánu, sklu, tapetách...

Proč je tak populární

Oblibě dekoru cannage (vídeňské pleteniny nebo také Wiener Geflecht či Thonet Geflecht) nahrává více faktorů. Používá se přírodní materiál, který ladí s moderními trendy i retro návraty. Samotný výplet je lehký a vzdušný a navíc se snadno udržuje v čistotě. „Jednou za čas ratan přetřete hadříkem namočeným ve směsi teplé vody, lněného oleje a lžíce terpentýnu. Nábytek dostane šmrnc a bude se lesknout,“ uvádí Gabriela Schinkario z PerdonaHome.cz.

Zdroj: misterwils.eu