Stručný souhrn z článku:
- Svařák, oblíbený zimní nápoj, lze snadno připravit doma s kvalitním vínem a celým kořením.
- Koření je lepší použít v celku a svařák se nesmí vařit, aby si udržel chuť a aroma.
- Recept na domácí svařené víno zahrnuje červené víno, vodu, cukr, koření a sušené ovoce.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
K chladnému počasí patří horké nápoje. A svařák je jedním z těch nejoblíbenějších. Neodmyslitelně patří k období adventu a zimním radovánkám obecně.
Během procházky městem nebo návštěvy vánočních trhů si ho můžete koupit u stánku, v sezonním menu ho běžně nabízejí i bistra a restaurace. Ne vždy ale narazíte na opravdu chutné provedení. Nevýrazná chuť, málo koření a špatné víno – to jsou nejčastější prohřešky, s nimiž se při ochutnávce můžete setkat.
Když se k tomu přidá nekvalitní kelímek, který sotva udržíte v ruce, kouzlo horkého nápoje se ztratí v nedohlednu. Pokud si potřebujete spravit chuť i náladu, připravte si svůj vlastní a poctivý svařák. Vychutnejte si ho v teple domova anebo vezměte na procházku v termosce.
Švédský glögg připomíná svařené víno, ale má mnohem větší grády. Přidává se do něj totiž ještě whisky a bílý rum. Podívejte se na jeho přípravu ve videu:
Jaké vybrat víno?
Dobré víno je základ dobrého svařáku. A rozhodně nemusí jít o speciální přívlastková, archivní či velmi drahá vína. Bohatě vám postačí kvalitní stolní suché nebo polosuché víno.
Nejvhodnější jsou vína s výraznější ovocnou chutí a nízkým obsahem tříslovin. Dobrou volbou bude například Rulandské modré, Merlot, Cabernet Sauvignon či Dornfelder. Z bílých odrůd pak volte Ryzlink, Müller Thurgau nebo Rulandské šedé.
Koření je lepší v celku
Nejlepší chuť získá svařené víno z celého koření, mleté směsi mohou být hodně intenzivní a chuť nápoje je ve výsledku trpká. To platí, i když použijete koření v příliš velkém množství – svařák bude potřeba o to více osladit.
V ideálním případě by se mělo koření svařit zvlášť a víno ochutit pouze jeho odvarem, ale není to nezbytné. Praktickou pomůckou je sáček na koření, který po přípravě snadno vyjmete.
Základní trojici tvoří celá skořice, hřebíček a badyán, experimentovat ale můžete i s dalšími druhy, jako je citronová nebo pomerančová kůra, anýz, jalovec, zázvor, muškátový oříšek, vanilka nebo perníkové koření.
Zkuste čerstvé i sušené ovoce
K doslazení použijte bílý nebo třtinový cukr, med nebo sirup. Výraznější a sladkou chuť dodají svařáku plátky jablek, hrušek a pomerančů (s chemicky neošetřenou kůrou), použít lze i sušené ovoce – rozinky, brusinky, švestky, šípky či třešně.
Svařák se nevaří!
Navzdory svému názvu se svařené víno nesmí vařit. Maximální teplota, které by mělo dosáhnout, je 80 ºC. Při vyšší teplotě se začne odpařovat alkohol a ztrácí se ovocné tóny. Stačí ho jen mírně prohřívat po dobu 5-10 minut.
Domácí svařené víno se sušeným ovocem
Doba přípravy: 25 minut
Ingredience:
- 750 ml červeného vína
- 300 ml vody
- 100 g cukru
- 1 celá skořice
- 5 ks hřebíčku
- 1 badyán
- 1 pomeranč
- hrst sušeného ovoce (jablka, hrušky, třešně, brusinky…)
- plátky citronu
Příprava:
1) Do hrnce vlijte vodu, přidejte cukr, skořici, hřebíček, badyán a šťávu z pomeranče. Na mírném plameni a za stálého míchání nechte směs provařit zhruba 10 minut.
2) Vlijte červené víno, promíchejte a nechte nápoj prohřát, ale ne vařit.
3) Vyjměte koření a přidejte sušené ovoce.
4) Podávejte s plátkem citronu.
Zdroj: www.denik.cz, www.jamieoliver.com