Blízkost hlavního města a bydlení v domě se zahradou je lákavé spojení, díky němuž se mnohé dřívější chatové oblasti postupně zaplňují všelijakými dostavbami, nástavbami a také novými rodinnými domy splňujícími současné standardy. Ale původní územní regulace a omezení se mnohde nezměnily, což musí zohlednit i majitelé a architekti.

Od počítače na stavbu

„S majitelem jsem se předtím neznal, ozval se na základě referencí mých dřívějších prací,“ začíná architekt Matěj Petránek vyprávění o tom, jak dostal za úkol proměnit chatu po dědovi na bydlení pro plánovanou rodinu se vším, co si dnešní doba žádá.

„V okolí žije víc a víc lidí trvale, ale pozemek ve svahu není velký, takže pro dodržení pravidel odstupů a zastavěnosti bylo nejjednodušší zbourat původní chatu s pultovou střechou a na jejím soklu postavit nový objekt. Navíc rozpočet na stavbu byl velmi omezený, takže využití soklu mělo o to větší opodstatnění.“

S výhledem do údolí

Rozlohou nevelký domek má de facto tři úrovně, respektive s polozapuštěným soklem čtyři. „Okolní domy jsou díky nevelkým parcelám blízko, dole pod zahradou vede ulice, tak jsme se soustředili na krásný výhled do údolí,“ přibližuje architekt, proč je obytná místnost v přízemí umístěna na vyvýšené části soklu, a nemá tak dnes tolik oblíbené přímé spojení se zahradou.

Jelikož je dům malý, obě standardní obytná podlaží disponují užitnou plochou necelých 48 m², řešil se racionálně každý detail.

Chcete vědět o přestavbě chaty víc?

  • Rozdělení prostoru a rozdělení místností
  • Umístění pracovny a volba úložných prostor
  • Vyřešení soukromí
  • Místnost v podkroví
  • Technické zázemí a vytápění

To vše a mnoho dalších informací najdete v listopadovém čísle časopisu DŮM & ZAHRADA, které vychází 19. října.

Zdroj: Dům & Zahrada