Ještě před odjezdem na hory jsem stihla důležitou návštěvu, a to finanční úřad. Musím říct, že jsem byla mile překvapena ochotou úřednic pomoci mi s vyplněním všech těch papírů a s vypočtením daně za to a to a to… Hlavně jsem zjistila, že daň z převodu nebude tak vysoká, jak jsem se dočetla na internetu, ale že se vypočítává ze skutečně prodejní ceny, a ne z ceny odhadní (pořád bych za to ale pořídila kuchyň). Mohu tedy s kamarádkou na nákupy, ale ne do Pařížské, budeme nakupovat dlažby a obklady a nějakou tu cihlu…

Z lyžování do práce

Já jsem byla pilná včelka i na horách a jednoho večera jsem poptala přes poptávkový server dokončení krbu s pecovým ležením, výrobu kuchyně, jídelního stolu, šatny apod. A tak jsem dva dny na zasněžených kopcích povykovala do telefonu a vysvětlovala truhlářům, tesařům, krbařům a pecařům, že jsem na horách a že jim nemohu pranic naskenovat ani poslat obrázky, ale že se na to hned po návratu vrhnu. To mě tedy o večerech při sklence bílého vína přiblížilo ještě více světu internetu a začala jsem se intenzivně věnovat výběru interiéru, hlavně jsem se zaměřila na kuchyň, neb se stane jistě srdcem našeho domu, krbem rodinným a společenským – takže jsem teď závislá na jednom webu, kde jsou krásně nastylizované interiéry, venkovský hned vedle skandinávského a anglického až po minimalistický, mi z toho přecházely oči a teď mám hokej v tom, co chci nebo nechci, nejradši od všeho trochu!

REKONSTRUKCE DOMU ONLINE UŽ VÁM PŘINESLA TYTO DÍLY:

Jak jsem se zmínila minule, budeme měnit kuchyň za ložnici, hned vedle bude naše koupelna (to znamená moje a manžela, žádné děti!), trochu se tam narovnají stěny, prodlouží a vznikne WC a úklidová místnost přístupná z chodby. V chodbě se otevře schodiště a udělá se na něm takové to pěkné madlo, po kterém se bude jezdit dolů z prvního patra, jako jezdil Mach za Šebestovou.

PLÁNY DOMU:

Přízemí před rekonstrukcíPřízemí po rekonstrukciPrvní patro před rekonstrukcíDole se vůbec bude dost bourat – obývák se probourá s bývalou ložnicí a vznikne otevřený prostor, ve kterém bude kuchyň s důmyslně skrytou spíží, velikánským kuchyňským stolem, krbem s pecovým ležením a sezením obývacím. Jestli si to nedokážete představit, vůbec se vám jako nedivím… přikládám tedy obrázky původní a současné dispozice.

Nahoře se bude také bourat a rovnat stěny, rušit balkon, dozdíme a doplníme okny, vznikne největší a nejhezčí dětský pokojíček, který mazaně obsadil starší syn, mladšímu je to totiž úplně jedno, toho zajímá, jestli bude mít pirátskou postel a pod ní svoji tajnou skrýš… Dále se zruší ten poklop místo stropu nad schody a zazdí, tím pádem se musí vybourat dveře do pokojíku jinde, aby se do něj nemuselo ze zahrady po žebříku na právě zrušený balkon.

Mimochodem, zahrada… Koupila jsem si časopis o venkově, neboť už jsem skoro venkovanka, že! A tam psali, že v březnu se sází maliny. Já opravdu nevím, co dřív! Mám se zabývat stavbou, nebo zahradou? Vždyť už bychom třeba mohli sklízet ovoce a zeleninu z vlastní zahrádky letos, to by bylo krásné – mám koupené úžasné květované holínky, košíček si pořídím, klobouček a už se vidím, jak sklízím plody naší zahrady. Manžela zahrada vůbec nezajímá, tedy pokud se nemluví o zahradním traktoru na sečení trávy, což zase nezajímá mě.

Najdu si zahradníka, na tohle sama nestačím a celou zahradu něčím osadím, aby nebyla tráva nikde, a bude po sekání trávy! Celé dny a noci budeme plít plevel a zavařovat, a pak to prodávat na trhu v Písku jako superbio!

A na zahradě jsou také základy hospodářské budovy, ke které už máme původní plány. Takový malý domek to je – 120 m² – a to prosím bude dřevník, dílnička mého mužíčka a třeba i schovka pro ten jeho traktor.

Zpět ke stavbě

Náš projektant Jaroušek je pod tlakem, že se na něj čeká a jen a jen na něj. Stavební povolení máme, platí to původní, ale nemůžeme poptat naše stavební firmy dvě, protože jim nemáme co dát, jedině jim to nakreslit já sama, což nevím, jestli by se jim zamlouvalo. A hned jak to bude Jaroušek mít, můžeme prakticky začít! Mezitím už manžel s tchánem rozebrali starou původní kuchyň a obložení. Teď už jen bourací kladiva a zbořit zbytek.

Dnes večer jsme pozvali pod pohrůžkou násilí projektanta, kde mám za úkol mu vysvětlit, že už je opravdu čas to nakreslit a dokončit! Držte nám palce, duben se blíží, a to máme přeci v plánu začít s realizací našeho stavebního snu.