Rohovou parcelu s vilou si investor vybral jako budoucí domov pro svoji rodinu bezpochyby proto, že leží za rohem od starého centra města, a navíc dům i celá čtvrť pocházejí z období první republiky, jehož je velkým obdivovatelem. Hranatá jednopatrová vila se zvýšeným přízemím a polozapuštěným suterénem prošla sice počátkem tisíciletí velkou rekonstrukcí, ale v jiném stylu, než si nový majitel představoval. Když se obrátil na Jana Pospíšila z architektonického studiaPAB, přál si vrátit domu původního funkcionalistického ducha.


Nepředvídatelný postup

Aby se hned na začátku plánování dozvěděli více o původních dispozicích, podobě domu a detailech, vypravil se architekt do archivu stavebního úřadu, kde jsou uložené staré plány a další dokumenty k vile. S jejich podporou se rozhodlo, že dům přijde o modrou fasádu, novodobou velkou terasu a starou garáž, která byla na rozdíl od vily předsunuta až k okraji pozemku a srovnaná s hranicí plotu. Stavebně technický průzkum však odhalil výraznou degradaci železobetonových stropů, takže se musely vyměnit za nové, což rekonstrukci výrazně zkomplikovalo. „Popravdě slovo demolice se v myšlenkách objevovalo nejen během příprav, ale také v průběhu stavby,“ přiznává Jan Pospíšil, „ovšem s podporou majitele jsme vždy takové situace překlenuli. Jeho osobnost a zájem o architekturu a umění způsobily, že spolupráce probíhala jako příjemný poučný dialog.“


Propojení původního a nového

Nejnižší podlaží vily bylo už původně částečně zapuštěné do terénu, takže se nabízelo využít ho jako odpočinkovou zónu pro tělocvičnu, ubytování hostů a technické zázemí. Zvýšené přízemí si zachovalo reprezentativní vzhled a prostory pro společné rodinné chvíle, děti získaly první patro. „Už od začátku jsme zvažovali nástavbu, protože přáním majitele a jeho paní byla ložnice oddělená od dětí, a to jinak nešlo,“ popisuje Jan Pospíšil. Nástavba na střeše je mnohem menší než podlaží pod ní, ale tvarem s domem koresponduje. Souvislý pás oken po celém obvodu novou hmotu odlehčuje a zároveň přiznává její současnost.


Pečlivě a nanovo

Designérka Jana Trundová ze studia mimokolektiv měla jen doplnit tvůrčí tým, ale komplexnost zakázky a množství změn v průběhu rekonstrukce ji nakonec donutilo pracovat samostatně a s architekty se potkávat na kontrolních dnech či jiných konzultacích. „Bylo to živelné a zároveň krásné a svým rozsahem značně náročné, protože z původního interiéru se nic nedochovalo a vše se muselo vyrobit na míru,“ popisuje designérka. „Velmi příjemné bylo také jednání s panem majitelem, který jako obdivovatel a sběratel prvorepublikového umění už některé předměty vlastnil a jiné, třeba světla, vyhledával na aukčních a bazarových serverech a posílal mi je k diskusi.“

Stejně jako u vnější podoby domu šlo i uvnitř o to, aby inspirace funkcionalismem zůstala znatelná, a přitom nevznikl skanzen, ale současné bydlení. „S majitelem jsme se shodli, že nebudeme používat žádné imitace, proto se v domě vyskytuje asi sedm druhů kamene, dřevo a kov. Až na výjimky jde navíc o práci tuzemských výrobců a řemeslníků. Mimo detailů vypínačů a okenních kliček se musely vytvořit mozaiky či mřížky zakrývající průduchy topení. Kvůli tomu majitel oslovil studio Rency, aby vile vytvořilo vizuální identitu, a musím přiznat, že to bylo poprvé, kdy jsem se u soukromého interiéru setkala s tak pečlivým přístupem.“

Chcete-li se dozvědět víc, nepřehlédněte březnové číslo časopisu Dům a Zahrada, které vychází 16. února.

Autoři:

Autoři:

Mgr. Ing. arch. Jan Pospíšil, StudioPAB
Studoval architekturu na FA ČVUT v Praze, L’École nationale Supérieure d´architecture de Paris-La Villette a absolvoval uměnovědná studia na Masarykově univerzitě v Brně. Kromě vlastní praxe se zajímá také o filozofii a teorii architektury. V roce 2014 spoluzaložil architektonickou kancelář StudioPAB, která působí převážně v Olomouci a okolí a má zkušenosti s novostavbami, rekonstrukcemi, interiéry i urbanistickými projekty. Práce StudiaPAB si zakládají na vztahu k veřejnému prostoru, hledají k němu adekvátní a přiměřené řešení, ale zároveň se snaží hledat nový pohled na běžné situace. www.studiopab.cz

Ing. Jana Trundová, mimokolektiv
Ateliér mimokolektiv založila před třemi lety designérka Jana Trundová, zahradní architektka Barbora Trundová a architekt Ondřej Kučera. Aby se jejich práce přiblížila lidem, otevřeli v prostorách ateliéru design shop s velkou výlohou do ulice, kde nabízejí současný český a slovenský design. www.mimokolektiv.cz