Povodí Berounky skýtá kousek před Prahou malebná zákoutí, takže není divu, že byly zdejší obce vyhledávané už za první republiky. Tehdy je začaly plnit honosné vily a letní sídla dobře postavených Pražanů, dnes přicházejí ti, kdo chtějí bydlet mimo metropoli, a přesto jí být na dosah.

Z podobných pohnutek zakoupili manželé žijící již bez dospělých dětí vilu stojící na svažitém pozemku na rohu dvou ulic. „Chtěli jsme dům, kam se vejdeme my i naše děti s rodinami, když přijedou na návštěvu, na přespání i ke stolu,“ vypráví majitel. „Od začátku jsme tak počítali s tím, že dům bude muset projít kompletní rekonstrukcí. Proto jsme na doporučení oslovili architekty, kteří už měli podobné projekty za sebou a byli schopni naslouchat našim požadavkům.“ Majitelka dodává: „Přáli jsme si, aby si dům zvenku zachoval původní podobu, ale interiér jsme chtěli mít moderní.“

Oblíbené spojení

Vila byla postavená v roce 1933 podle návrhu Bertholda Schwarze jako letní sídlo. Přestože německy mluvící architekt židovského původu, rodák od České Třebové, stihl z Československa odjet těsně před německou okupací, zanechal především v Praze nemálo staveb.

„Rekonstrukce a prvorepubliková vila je moje oblíbené téma,“ usmívá se Martin Rezek z architektonického ateliéru Sféra, „navíc tato se dochovala téměř v původním stavu, bez necitlivých přestaveb, které zastiňují původní myšlenku architekta.“ Ani známé jméno původního autora architekta a jeho kolegy nezaskočilo. „Naopak, je to výzva. Snažíme se vystihnout estetickou či jinou hodnotu domu a ctít jí, rozvíjet nebo doplnit novotvarem,“ přibližuje architekt svůj přístup. „Doplnit stavbu novotvarem vnímám jako pravdivý otisk současnosti.“

Funkční výzva

Přestože původní budova byla promyšlená a zajímavá, čekala na architekty řada výzev, s nimiž bylo nutné si poradit. Například byla vila pro potřeby majitelů malá. Respektive původně fungovala pouze jako letní dům, takže nepotřebovala tolik skladových prostor jako trvalé bydlení velmi aktivních lidí.

Ateliér Sféra
V roce 2006 založili Ing. arch. Tomáš Stránský a Ing. arch. Martin Rezek ateliér Sféra a postavili první dům. Od té doby se snaží provázet klienty procesem návrhu, stavebního povolení a realizace. Řešili byty, hodně rekonstrukcí a novostaveb rodinných domů, ale i zubní kliniku, administrativní budovu, obecní dům nebo třeba altán. Architektura v jejich podání není estetickou nadstavbou, ale jejím přirozeným základem.

Chcete vědět o zajímavé rekonstrukci vily něco víc?

• jak se změnilo prostorové uspořádání

• využití svažitého terénu

• vegetační střechy na přístavbách

• rohová okna a zateplení budovy

• zajímavý interiér a propojovací schodiště

To vše, a ještě mnohem více si přečtete v časopisu Dům & Zahrada č. 10/2023, který vychází 15. září.