Rovnotlaká větrací jednotka, např. pro větrání rodinných domů Autor: Oficiální zdroj Rovnotlaká větrací jednotka, např. pro větrání rodinných domůAutor: Oficiální zdroj

Rekuperační jednotky se liší svým výkonem tak, aby vyhovovaly objektům různých velikostí. Pro byt je dostačující jednotka zhruba o výkonu do 80 m³/ hod., pro obytný dům o obytné ploše do 200 m² je potřeba jednotka o výkonu 270 m³/ hod. Současně mají některé jednotky podle typu zabudován i systém obtoku vzduchu mimo výměník, který je využíván v teplém letním období, kdy nám rekuperace může nahradit klimatizaci - přehřátý objekt je ochlazován chladnějším vzduchem zvenku.

ČTĚTE TAKÉ:

Rekuperace Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

Jednotky bez ovládací elektroniky mají dva režimy chodu - nízký a vysoký, a přepínají se manuálně, druhým typem jsou automatické jednotky, které je možné nastavit podle vlastních potřeb, pokud jde o intenzitu větrání v určitých denních dobách a podobně. Podle typu je možné na ovládací jednotku připojit také externí čidla, například pro měření vlhkosti, obsahu CO2 ve vzduchu nebo pro zvýšení výkonu například při rozsvícení světla na WC.

Jedná se o regulační komponent, který je propojen s centrální bytovou jednotkou - pro centrální řízené větrání bytových domů; box zajišťuje konstantní průtok vzduchu dle požadavku do konkrétního bytu Autor: Oficiální zdroj Jedná se o regulační komponent, který je propojen s centrální bytovou jednotkou - pro centrální řízené větrání bytových domů; box zajišťuje konstantní průtok vzduchu dle požadavku do konkrétního bytuAutor: Oficiální zdroj

Nejmodernější systémy měření a regulace umožňují ovládání všech funkcí digitálně, přes dotykový displej, případně je možná i správa přes internet. Uživatel tak může nastavit požadovanou teplotu v interiéru, časové spínání pracovních režimů a vzduchový výkon v procentech. K některým rekuperačním jednotkám je možné dokoupit tzv. cirkulační režim pro noční předchlazení nebo předtopení objektu. Kvůli velkému výkonu je nutné u rekuperačních jednotek zajistit také odmrazování při případném namrzání výměníku v zimním období.

Foto: Atrea, Regulus

Banner Dům a Zahrada Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj