Autor: archiv Paravány patří mezi interiérové předměty, které vzbuzují spíše vzpomínky na minulost. Časy se však mění, protože obliba paravánů se vrací a lidé opět zjišťují, že zástěny ze všemožných materiálů mohou být poměrně užitečné. Paravány se stávají hitem poslední sezóny.

PrapůvodParaván je lehká přenosná stěna rozdělující prostor. Obvykle se skládá z několika dílů, které jsou spojeny panty, takže bývají pohyblivé. Historické paravány mívaly rámy potažené nejčastěji hedvábím, papírem nebo kůží. Podobné zástěny se objevují již ve druhém století před naším letopočtem a pocházejí z Číny. V Evropě se používaly od středověku, ovšem ke skutečnému rozšíření došlo až během osmnáctého a devatenáctého století.Plamen svíčky Autor: archiv Zvláštním typem paravánu je tzv. krbová zástěna. Je většinou jednodílná a stavěla se tak, aby tlumila sálání tepla od krbu. Značně oblíbené byly krbové zástěny vykládané keramickými kachlemi, a to zejména v Anglii devatenáctého století. Podobně specifickým typem bývala drobná zástěna obvykle oválného tvaru, která se stavěla na stůl, aby chránila plamen svíčky před prouděním vzduchu. Používala se zejména při čtení a nese francouzský název ecran lumiére.

Art decoSecese přelomu devatenáctého a dvacátého století paravány přímo milovala, protože jejich plocha dovolovala rozehrát květinové dekory a linky stoupajícího dýmu pro secesi tak typické. Stejně tomu bylo i v následujícím období art deca desátých a dvacátých let. Na výstavě Exposition Internationale Arts Décoratifs et Industriels Modernes z roku 1925, která dala art decu jméno byl dokonce vystaven paraván nazvaný Oáza. Byl vyroben z tepaného železa a mosazi kovotepcem Edgarem Brandtem a nesl stylizované přírodní obrazy.Konec prudérnosti Autor: archiv Období funkcionalismu třicátých let dvacátého století paravánu příliš nepřálo, protože prostor začal být spíše široce otevírán než předělován. Také společnost už nebyla tak prudérní, aby se například manželka i před svým manželem musela převlékat za paravánem. Nicméně moderní doba paraván opět rehabilitovala. Jednak se objevil nový požadavek zintimnění prostoru, takže se některé části místnosti lehce oddělují, k čemuž je právě paraván ideální a jednak se dostávají do módy asijské prvky v bydlení. Paraván jako původně dálněvýchodní zařizovací předmět má tedy zelenou. Reakce designérů Autor: archiv Na „renesanci“ paravánů zareagovali i návrháři, takže jsou v nabídce snad všech společností prodávajících designový, ale i ten standardní nábytek. Pozadu nezůstal ani slavný Philipe Starck, když navrhl plastový paraván pro společnost Kartel. Zástěnám se nevyhýbá ani Guzzini nebo slavná společnost Frigheto. Paravány jsou zkrátka novým tématem a designéři jsou vlastně šťastní, že se vedle obvyklých typů nábytku, znovu objevil další prostor pro jejich kreativitu.-das-