Když se základy začnou rozpadat, dřevěné prvky už nevypadají tak svěže jako v prvních letech a kovové pletivo a sloupky vykazují známky koroze, čeká vás generální oprava plotu. Každý materiál vyžaduje jiné ošetření, takže rozsah prací bude záviset na tom, z čeho je plot vyroben.
Neduhy betonu
Beton se při kontaktu s vlhkostí, mrazem a náhlými výkyvy teplot může drolit a praskat. Kontakt se silniční solí tento proces urychluje. Beton také často podléhá mechanickému poškození.
Montáž betonového plotu z prefabrikovaných dílců:
Oprava betonových základů
Praskliny, trhliny a drolení můžete úspěšně opravit sami. Budete potřebovat špachtli, drátěný kartáč, kartáč s měkkými štětinami, štětec a hladítko. Začněte odstraněním uvolněných kousků starého betonu, větších nečistot a mastných skvrn. To provedete pomocí drátěného kartáče a špachtle. Jemných nečistot se zbavíte pomocí kartáče s měkkými štětinami.
Postup práce
Výztuž ošetřete adhezním ochranným nátěrem. Opravovaný podklad navlhčete vodou - nejprve 24 hodin před zahájením prací a poté těsně před zahájením prací. Na připravené plochy naneste vrstvu adhezního nátěru, nejlépe štětcem. Vrstva by měla být silná 2-3 mm.
Vyrovnávací malta
Na mokrou maltu naneste vyrovnávací maltu (je důležité nenechat ji zcela zatuhnout). Její tloušťka by měla být až 5 cm. Počkejte, až zaschne. Pokud poškození není rozsáhlé, ale je ho hodně, vyplatí se použít univerzální vyrovnávací maltu s vysokou přilnavostí. Ta se nanáší v tenké vrstvě. Užitečné mohou být také rychle tuhnoucí malty (cca 30 minut) vyztužené syntetickými vlákny a malty vhodné pro povrchy vystavené stálému kontaktu s vodou.
Prefabrikované základy
Pokud se ukáže, že stávající plot má základ poškozený na mnoha místech (praskající a rozpadající se) a jeho oprava není možná, stojí za zvážení použití vyztužených prefabrikovaných betonových prvků. Ty se vyrábějí na vibrolisu o rozměrech 250 x 20 x 6 cm. Jsou spojeny speciálními tvarovkami, v nichž jsou upevněny i sloupky. Pod spojkami musí být umístěny patky.
Oprava železobetonových prvků
Někdy poškození vypadá tak, že jsou místy obnaženy ocelové prvky. V takových případech má smysl použít některý z opravných systémů dostupných na trhu. Opravný systém se skládá ze tří skupin malt: kontaktní malty, opravné malty a dokončovací malty.
Prvky opravného systému
Kontaktní malta nezpůsobuje korozi armaturám, ale zajišťuje přilnavost k betonu a oceli. Opravná malta slouží pro vyplnění dutin a vyrovnání povrchu. Je pružná a houževnatá a lze ji zvolit podle hloubky dutiny. Dokončovací malta se používá pro hladkou povrchovou úpravu. Povrch betonu lze natřít pružným minerálním tmelem nebo ochrannou a dekorativní latex-akrylovou barvou a hydrofobním přípravkem.
Železobetonové plotové sloupky
Sloupky, na které se připevňuje plotové pletivo nebo výplně z kovových či dřevěných prvků, jsou nezbytnou součástí plotu. Pokud jsou poškozené a je třeba je opravit, musí být opraveny způsobem odpovídajícím druhu materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Betonové sloupky se opravují stejným způsobem jako základy. Obvykle se práce týkají obou částí plotu současně.
Zdroj: homebuilding.co.uk, hausjournal.net