Při plánování renovace fasády starého domu bychom měli zvážit zateplení vnější stěny. V takových domech jsou stěny často postaveny z plných cihel, méně často z dutých cihel nebo tvárnic tvořících stěnu se vzduchovou mezerou a nevyhovují současným tepelným požadavkům. Typická stěna z cihel o tloušťce 1,5 (asi 40 cm s oboustrannou omítkou) má hodnotu U přibližně 1,0 W/(m2-K), někdy dokonce 1,5 W/(m2-K). To má za následek značný únik tepla vnější stěnou, kterému nezabrání ani sebelepší řemeslná práce. Stěny je proto třeba izolovat, a to nejlépe zvenčí.
Obnova fasády:
Lehčí opravy
Někdy stačí odstranit části oprýskané omítky, očistit podklad, ošetřit penetračním nátěrem a natřít celou fasádu. Před renovací je však nutné posoudit stav staré zdi jako celku, protože se může ukázat, že trhliny na povrchu svědčí o narušení stability celé zdi nebo dokonce stavební konstrukce. V některých případech musí renovaci fasády předcházet nákladná renovace celé budovy.
Příčiny vlhkosti
Důvody vlhké fasády mohou být prozaické - poškozené oplechování, netěsnící okap nebo svod. Pokud nebyla závada příliš dlouho zanedbávána, stačí odstranit příčinu a poté stěnu vysušit a renovovat. Vlhkost táhnoucí se ze sklepa, poškození izolace základových zdí, omrzliny na zdivu nebo poškození vodovodních rozvodů v interiéru, to vše je třeba před renovací fasády odborně opravit.
Řasy a plísně na fasádě
Tenkovrstvé omítky, které neobsahují vápno ničící mikroorganismy, mají nízkou odolnost proti řasám a plísním. Problémy se mohou objevit již po několika letech - zejména nízko nad zemí, na severní straně a při oprýskávání nebo prosakování vody zpod oplechování nebo říms. Doporučuje se používat dražší minerální nebo silikátové omítky, které jsou vůči zelenání odolnější. Požádejte dodavatele o záruky a ověřte si reference uživatelů, kteří dům renovovali před několika lety.
Zdroj: thisoldhouse.com, familyhandyman.com