Jde o poměrně častou situaci, kdy dřevěná podlaha v kuchyňském koutě nevydržela zkoušku časem. Při kontaktu s vlhkostí a kuchyňskou mastnotou se podlaha poměrně rychle znehodnotila. Jak tedy správně renovovat podlahu a nahradit staré parkety keramickou dlažbou? Co ohlídat a na co si dát pozor?

Co odstranit a co zachovat?

Parkety jsou obvykle přibity na dřevěnou vrstvu podlahy tvořenou prkny položenými na dřevěných trámech a ocelových stropních nosnících s vložkami. Charakteristickým rysem takového trámového stropu je, že cihelné vložky, které vyplňují prostory mezi ocelovými nosníky, jsou umístěny pod horní rovinou nosníků. Tento prostor býval často vyplněn pilinami, které působily jako tepelná izolace. Při výměně podlahy na takovém stropě se obvykle volí současný tepelněizolační materiál. Je také možné ponechat stávající konstrukci podlahy na trámech a vyměnit pouze vrchní vrstvu – podlahovou krytinu.

Jaká podlaha je nejlepší do kuchyně?

Zdroj: Youtube

Renovace podlahy

Pokud má být na podlahu položena keramická dlažba, musí být podklad tvrdý a stabilní - bez prověšení a prohnutí. Dlažba se nejčastěji pokládá na betonovou mazaninu, ale to vede k zátěži stropu a prodloužení renovace podlahy o dobu potřebnou k jejímu vytvrzení a vyschnutí. Výhodnější je se mokrému procesu vyhnout rychlejším a pohodlnějším řešením - aplikací suchého potěru, který také méně zatěžuje strop. A protože rozhodují náklady, můžete zvolit nejrychlejší a nejlevnější řešení - podklad z OSB desek jako alternativu k dražším cementovým deskám.

Stabilizace podkladu

Keramická dlažba je stejně jako veškerá keramika tuhá, poměrně křehká a téměř se nedeformuje, takže vyžaduje velmi rovný a stabilní podklad. V opačném případě se dlaždice mohou při zatížení tříštit a v extrémních případech praskat. Praskliny a rýhy se pak mohou objevit také ve spárách. Pokud se při rozebírání podlahy ukáže, že jsou podkladová prkna pevná, silná a široká, lze je zachovat a využít je. Důležité je, aby se prkna nehýbala a nevrzala. Ale to můžete odstranit stabilizací podlahové konstrukce, například můžete prkna přišroubovat k podlahovým trámům. Účelem použití šroubů namísto hřebíků je zajistit, aby se spoje časem neuvolnily.

Další vrstva z OSB desek

Po přišroubování prken k podkladním trámům můžete přistoupit k vytvoření další vrstvy. K tomuto účelu jsou velice vhodné OSB desky (i finančně). V případě kvalitního a tuhého podkladu ze starých širokých desek stačí použít OSB desky o tloušťce 18 mm. Pokud by měl původní deskový podklad menší tuhost, použijte silnější a tužší OSB desky – ideálně o tloušťce 25 mm. OSB desky položte na prkna a pevně je přišroubujte k deskám. Mezi okraji OSB desek ponechte minimální mezery. Je velmi důležité položit desky rovnoměrně a vodorovně, zejména ve spojích.

Výběr keramické dlažby

Vzhledem k typu dřevěného podkladu je bezpečnější místo velkoformátových keramických dlaždic použít menší dlaždice o rozměru 20 x 20 cm. Menší formáty dlaždic jsou totiž méně náchylné k deformacím způsobeným používáním a zatížením. Důležité ale je, aby byly jednotlivé dlaždice položeny s dostatečně širokou spárou, aby se vyrovnaly drobné deformace a dilatace.

Příprava podkladu z OSB desek

Povrch OSB desky má menší přilnavost než betonový podklad, a proto vyžaduje vhodnou úpravu. Před lepením keramických dlaždic je vhodné podklad opatřit penetračním nátěrem, hlavně kvůli sjednocení a zvýšení přilnavosti. Pro ještě větší přilnavost OSB desek je možné povrch lehce přebrousit smirkovým papírem. Brusný prach vysajte vysavačem a povrch OSB desek očistěte. Pro lepení keramických dlaždic použijte vysoce flexibilní disperzní lepidlo aplikované kombinovanou metodou. Lepidlo naneste zubovou stěrkou na celý povrch podkladu i dlažby. K vyplnění spáry použijte vysoce flexibilní spárovací hmotu. Výhodné je, že tato lepidla i spárovací hmota pomůžou přenést napětí z podlahy na podklad, ke kterému při provozu místnosti jistě dojde.

Pozor na výšku podlahy

Při plánování renovace podlahy a volby nové podlahové krytiny je vždy důležité zkontrolovat, zda nové vrstvy nebudou příliš silné. Ideální je, aby zůstala po odstranění starých vrstev a položení vrstev nových úroveň podlahy téměř nezměněna. To vás uchrání od případných nepříjemností v podobě podřezávání dveří a ani nemusíte přemýšlet o vyrovnání případných nerovností.

Zdroj: homesandgardens.com, architecturaldigest.com