San Marino je po Vatikánu a Monaku třetím nejmenším státem Evropy, zároveň je nejstarší existující republikou na světě. Oficiální název zní Nejvznešenější republika sv. Marina (v italštině Serenissima Repubblica di San Marino).

Jako datum založení se tradičně uvádí 3. září 301, i když v té době bylo ještě součástí Římské říše. Podle legendy je jeho zakladatelem svatý Marinus, kameník z ostrova Rab, který pracoval v Rimini. Jako křesťan se stal obětí pronásledováni císaře Diokleciána, před nímž uprchl na horu Monte Titano a postavil zde malý kostel. Brzy za ním začali přicházet další věřící a společně zde vybudovali samostatný stát.

Co všechno můžete v San Marinu vidět a zažít? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube


Rozloha celého San Marina činí 61 km2, stejně jako například u Protivína, a žije zde 32 000 obyvatel. Jeho osobité kouzlo láká turisty z celého světa – historické centrum se nachází na zmíněné hoře Monte Titano v nadmořské výšce 755 metrů a dodnes si zachovalo svůj starobylý ráz.

Je obklopeno třemi pevnostmi, které se majestátně tyčí na třech vrcholech hory a jsou zobrazeny i na státní vlajce:


La Guaita je nejstarší a nejznámější pevností San Marina. Postavena byla v 11. století a hrála důležitou roli v obraně města. Je nejlépe přístupná a nabízí krásné výhledy na okolní krajinu.

La Cesta pochází ze 13. století a sloužila jako strážní věž a pozorovatelna. V současné době se v ní nachází muzeum historických zbraní.

II Montale je nejmladší pevností a nachází se na nejmenším vrcholu hory. Není otevřena veřejnosti, ale k jejím uzavřeným branám vede půvabná cesta.


Procházka městem

Jedním z nejhezčích míst hlavního města je hlavní náměstí Piazza della Liberta, na němž se nachází sídlo vlády, poštovní budova a také socha Svobody, kterou San Marinu darovala berlínská šlechtična Otilie Wagnerová. Socha má na hlavě korunu se třemi věžemi, které představují sanmarinské pevnosti.


Za vidění rozhodně stojí místní bazilika, která byla dokončena v roce 1838 a je zasvěcena patronu země svatému Marinovi. V podobě sochy je zvěčněn i na hlavním oltáři.


Navštívit můžete také některé z mnoha muzeí – zdejší expozice vám představí zdejší kuriozity, voskové figuríny nebo sbírku automobilů Ferrari. V létě se zde konají nejrůznější tematické festivaly a během adventu tradiční vánoční trhy. Nezapomenutelný zážitek vám přinese i toulání zdejšími uličkami či posezení nad sklenkou vína či limoncella v některé z místních restaurací.

Pokud budete projíždět Itálií, zastávku v San Marinu si určitě nenechte ujít – nachází se jen půl hodiny od oblíbeného letoviska Rimini. Na prohlídku historického centra vám bude stačit den, ale pokud si chcete zdejší atmosféru užít naplno, věnujte mu prodloužený víkend.

Zdroj: www.radynacestu.cz, www.cestovinky.cz, www.novinky.cz