Pokud jste ještě v září čekali, až dozrají poslední hrušky a jablka, nyní nastal čas opravdu všechnu úrodu sklidit. Pokud to neuděláte, riskujete, že vám úrodu zničí první přicházející mrazíky. Pokud toto ovoce sklidíte opravdu pečlivě a nebudou na něm žádné známky otlučení, můžete je uskladnit na chladnějším místě, a tak vám naprosto bez problémů vydrží až do jara. V tomto měsíci můžete také sklízet dýně, šípky či aronie.

Vysaďte okrasné cibuloviny

V říjnu nastává ten pravý čas na výsadbu okrasných květin. Proto neváhejte a vysaďte tulipány, hyacinty nebo kosatce. Pokud jste v září zapomněli zasadit narcisy, nesmutněte. Pokud je počátkem října příznivé počasí, můžete výsadbu provést na poslední chvíli i v tuto dobu. V říjnu je také čas na výsadbu růží. Rozhodně se nebojte využít různé druhy. V zahradě to bude vypadat jako v pohádce Šípková Růženka.

Zdroj: Youtube

Zahajte výsadbu okrasných a ovocných stromů

V říjnu můžete vysadit téměř všechny ovocné stromy. Broskve ale nechte na jaro, protože jsou poměrně choulostivé a zimu by nejspíše nepřečkaly. Zasadit také můžete okrasné dřeviny, ale rozhodně se nemusíte v tuto dobu bát zasadit i maliny, rybíz, angrešt nebo ostružiny. Nezapomínejte ale na to, že i podzim může být chudý na srážky, a proto bude třeba zahrádku občas zalít.

I trávník si zaslouží vaši péči

I tráva se již pomalu připravuje na zimu, ale to neznamená, že jí už v říjnu nemusíme poskytnout žádnou péči. Trávník občas ještě posekejte, ale před zimou ho ponechejte o trochu delší. Přibližně v polovině měsíce října trávník posekejte naposled. Trávník je lepší ponechat delší, aby ho nepoškodily pomalu přicházející mrazíky.

Schovejte květiny i bylinky

Nezapomeňte včas schovat teplomilné a exotické druhy rostlin dovnitř do tepla. Kořeny choulostivých vřesů a jiných venkovních rostlin zateplete jehličnatou hrabankou nebo mulčovací kůrou. Vykopejte také cibule a hlízy okrasných rostlin, které budete chtít vysadit v následující sezóně. Dobře je očistěte a nechte je dobře oschnout, než je uložíte na chladné a tmavé místo. Prázdné záhony dobře okopejte, zryjte a pohnojte, aby byly nachystané pro další pěstování.

Zdroj: zahradnictvi-flos.cz, ireceptar.cz