Zahradničení se lidé věnují spoustu let, má své kořeny v počátcích zemědělství. Nedávno se začali stávat zkušenými zahradníky i roboti, kteří díky postupujícím technologiím dokážou zvládnout i složitější úkoly na zahradě. Robot tak pomáhá se sekáním trávníků, sbíráním odpadků, odstraňováním plevelů, sklízením úrody a mnohým dalším. Na jedno nabití dokáže pracovat šest až osm hodin a před dalším použitím se automaticky vrátí ke zdroji energie k dobíjení.

Zdroj: Youtube

Robot Willow poseká trávník a pohlídá zahradu

Jednodušší varianta robota Willow byla představena už v roce 2018. Je určena pro sekání trávníku a současně dokáže pracovat jako ostraha zahrady, kdy fotografuje narušitele prostoru a informuje o tom majitele pozemku. Cena sekačky s monitorovacími bezpečnostními funkcemi je 2 990 eur, v přepočtu přibližně 72 000 Kč.

V porovnání s ostatními robotickými sekačkami to není cena příliš přemrštěná. Konkurence ale monitorovací funkce (což je takový vzletný název i pro šmírování okolí...) nenabízí.

Robot Willow X

Robotický zahradní asistent Willow X od společnosti Eeve bude schopen pomáhat zákazníkům a komerčním podnikům při zahradničení a úpravě zeleně. Nemusí se pohybovat jen po rovném pozemku, podle výrobce dokáže zdolat svahy až do 25 % a prémiový model Willow X Pro je schopen čelit svahům až 35 %. Jeho výdrž práce na baterie je dokonce osm hodin.

Zdroj: Youtube

Robotická ramena dokáží vykonávat různé úkoly s úchopem předmětů. Willow X je může použít pro čištění ploch, vytrhávání plevelů a sklízení. Robot disponuje umělou inteligencí, která mu umožňuje provádět úkoly samostatně, ale lze jej také ručně programovat pomocí skriptů.

Pohyb po zahradě s GPS a kamerou

Mnoho zemědělských a venkovních robotů pro rozpoznávání svého okolí využívá GPS a perimetrické senzory. Pro rozpoznávání překážek používají Willow X a Willow X Pro 4K kameru a počítačové vidění, které napomáhá v oblasti robotiky, rozšířené reality, rozpoznávání obrazů a mnohého dalšího. Roboti dokážou detekovat déšť a přerušit práci, aby zabránili případnému poškození. Mohou se vyhnout i místům, kde je spuštěn systém automatického zalévání a kropení trávy.

Zdroj: Youtube

Eeve plánuje uvedení robotů Willow X na trh v roce 2025. Objednat si je můžete už nyní, první várka robotů má být vyrobena do konce roku 2024. Cena možná mnoho zájemců odradí. Základní model Willow X je nabízen za 3 990 eur (přibližně 97 500 Kč) a verzi Pro můžete koupit za 4 690 eur (asi 114 600 Kč).

Willow Weedy pro boj s plevelem

Nechcete plevel ničit vytrháváním, ale spoléháte na ekologickou chemii? Pak vás potěší letošní novinka Weedy, což je inovativní nástroj pro odplevelování, který se připevní na robota Willow nebo Willow Pro a automatizuje údržbu zahrady.

Zdroj: Youtube

Weedy s využitím pokročilé technologie umělé inteligence pečlivě skenuje vaši zahradu, aby přesně identifikoval plevely. Po jejich nalezení Weedy rozprašuje ekologický bioherbicid, který je efektivně likviduje. Jeho nádrž o objemu 1,3 litru dokáže postříkat až 100 mladých rostlin plevelů mezi jednotlivými doplňováními.

Úkolem Weedy je kontinuální péče o vaši zahradu. Robot si vytvoří mapu, kde si zaznamená polohu plevele, a pak vyrazí a postříká jej. Po pár dnech místo znovu zkontroluje, a pokud plevel nezmizel, vrací se na něj tak dlouho, dokud plevel skutečně nezničí. Cena Willow Weedy se pohybuje kolem 299 eur (přibližně 7 200 Kč) a v prodeji se má objevit v únoru 2024. Sekačka Willow s nástavcem Willow Weedy bude stát přibližně 80 000 korun.

Je to tak lákavé, ale co vy? Utratíte pár desítek tisíc a dopřejete si klid a pohodu, nebo si život bez pomazlení se sekačkou, koštětem a košíkem na jablka nedokážete představit?

Zdroj: ifa-berlin.com, eeve.com