Cascade House, jak se dům jmenuje, leží v torontské čtvrti Forest Hill, kousek od samotného centra města. Jde o čtvrť s konzervativní architekturou, z níž koncept tohoto domu od architektonického studia Paula Raffa velmi vyčnívá. Dům, který navazuje na Autor: archiv zakřivenou ulici, je svým konceptem kamennou sochou, která do fádního okolí jasně říká, co je zač. „Naši klienti se sem přestěhovali z Arizony. Je to rodina s malými dětmi, a protože milují moderní umění, chtěli, aby tuto jejich vášeň dům odrážel. A zároveň, aby byl plný světla a přírodních materiálů,“ říká o začátku spolupráce architekt Paul Raff.

Ve tvaru písmene L

Základní kompozice domu-sochy je složena z pravoúhlých hranolů do půdorysu tvaru písmene L. V zadním traktu domu je pak umístěný venkovní bazén, který v létě využívají jak děti majitelů, tak hosté, kteří sem na víkend přijíždějí. Architekti se snažili maximalizovat sluneční potenciál domu, a to jak samotnou orientací vzhledem ke světovým stranám, tak prosklením jižní fasády. Obývací pokoj, jídelna a toaleta mohou být od kuchyně oddělené a děti, které si tady rády Autor: archiv hrají, tak neruší rodiče nebo hosty. V prvním patře domu jsou umístěny dětské pokoje, pracovna a ložnice. V dalším odsazeném patře nad nimi je pak terasa s výhledem do korun okolních stromů. Tady se v další fázi počítá s osazením fotovoltaických panelů, které budou částečně zásobovat dům elektrickou energií. Sklo a břidlicový obklad na fasádě určují celé vyznění domu. Jak se v nich odráží slunce, mění se i odlesk celého domu. Použití kamene na fasádě má ale i praktický - akumulační efekt.

„Vždycky návrh domu začínám úvahou nad lidským měřítkem, nad tím, jak v něm má fungovat konkrétní člověk. Pak hledáme cesty, jak pracovat se světlem a také bezprostředním okolím,” popisuje Paul Raff. „Jakmile jsme se s klienty shodli na použití břidlice na fasádě, která dům zvenčí vlastně formuje, dostala naše další práce jasný směr. Břidlice je v kombinaci se slunečními paprsky v různých ročních i Autor: archiv denních obdobích velmi výrazný materiál,” dodává.

Do klidné ulice se dům kromě kamenné fasády obrací i zeleně probarveným sklem, které propouští do zádveří a patia odlesky zvenčí. V jednoduchých až minimalistických interiérech pak architekti použili bambusové dřevo, bílé omítky a po celé výšce interiéru prochází „břidlicový hranol“, který definuje vnitřní prostor. „Protože klient chtěl, aby dům byl dotažený do nejmenšího detailu, mimo jiné jsme v ložnici navrhli solitérní postel spojenou se skříněmi. Kromě toho jsme navrhovali i všechny atypické nábytky. Ostatní vybavení jsme vybírali společně a jde většinou o nadčasové designové kousky,“ popisuje architekt. Kamenný obklad fasády má kromě svých estetických kvalit i praktický význam, protože absorbuje teplo během dne a pomalu ho uvolňuje během Autor: archiv noci. Pro ověření zvolené koncepce použili architekti počítačový model, v němž se simulovalo chování domu a jeho energetická náročnost během jednotlivých ročních období. Cascade House v sobě kombinuje propracovaný energetický koncept s uměleckým pojetím domu. „Klient svůj dům považuje za umělecké dílo. Tak k němu od začátku přistupoval, tak chtěl, abychom pracovali, a tak po dvou a půl letech společné práce vnímá výsledek,“ říká na závěr Paul Raff.

O projektu Cascade House, Toronto

Architekti: Paul Raff, Samantha Scroggie, Rick Galazowski, Scott Barker, Jennifer Ujimoto, Gillian Lazanik, Jean-Philipe Finkelstein, Adam Thom, Jane Son / Paul Raff Studio Autor: archiv Interiér: Paul Raff StudioProjekt: 2006-2007Realizace: 10/2008 Celková užitková plocha: 325 m2

Kanadský architekt a umělec Paul Raff začal svoji profesní dráhu v roce 1993, vlastní kancelář pak založil v roce 2003. Nyní se jeho studio zabývá architekturou, rozvojovými studiemi, krajinnou architekturou i navrhováním interiérů. Paul Raff Studio pracuje jak v Torontu, tak v zahraničí, nyní například připravuje projekty v Severní a Jižní Americe, Africe a Asii.

-var- Foto: Ben Rahn / A-Frame Inc., Steve Tsai a Paul Raff Studio - www.paulraffstudio.com