Stručný souhrn z článku:

  • Pokojové rostliny jako lopatkovec, tchynin jazyk, dračinec, aloe vera a fíkus nejen ozdobí interiér, ale také čistí vzduch od toxických látek.
  • Lopatkovec a dračinec jsou účinné v absorbování látek jako benzen nebo formaldehyd, ale jsou toxické pro děti a mazlíčky.
  • Aloe vera je výkonným producentem kyslíku a má léčivé vlastnosti, zatímco fíkus je nenáročný na péči a vhodný i pro teplé byty.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Ozdobí interiér, produkují kyslík, detoxikují vzduch v bytě. Řeč není o žádné technologické novince, ale o zcela obyčejných rostlinách. Nejvíce užitku vám poskytnou právě v tomto období, kdy se kvůli chladnému počasí méně větrá a v ovzduší se hromadí oxid uhličitý.

Aby se rostlinám dařilo, potřebují uhlík. Ten běžně čerpají ze vzduchu, ale spoustu ho najdou i v toxických látkách, které se v domácnostech objevují. Když pohlcují uhlík, nasávají s ním až 90 % jedů ze vzduchu, čímž čistí vzduch a chrání vaše zdraví. Podívejte se, které rostliny patří mezi tyto zázraky.

Lopatkovec (Spathiphyllum)

Lopatkovec je jedna z mála pokojových rostlin, která je vhodná pro zapomnětlivce, protože je zvyklá na nevlídné podmínky. Miluje vlhkost, polostín, ale v zimě naopak co nejvíce světla. Mezi jejími špičatými listy se objevují kvítka ve tvaru toulce, proto ji často najdete i pod názvem „toulcovka”.

Lopatkovec pohlcuje všechny možné škodlivé látky, jako je benzen, formaldehyd, amoniak, toluen i trichloretylen. Buďte však opatrní, jelikož je toxický, není vhodný do domácnosti s dětmi nebo domácími mazlíčky.

Tchynin jazyk (Sansevieria)

Tchynin jazyk, tenura, hadí rostlina, hadí nebo ďáblův jazyk či meč svatého Jiří. Tato rostlina má zkrátka spoustu jmen. Zřejmě je jí tak přezdíváno kvůli vzhledu jejích špičatých, tvrdých a ostrých listů. Je nenáročná a vyniká dlouhověkostí. Stačí ji zalít jednou za 2 týdny a místo má ráda stinné. Bohužel ale ani ona není vhodná k dětem nebo domácím mazlíčkům.

Zdroj: Youtube

Dračinec (Dracaena)

Dračinec je vhodný pro pěstitele začátečníky. Navíc jako bonus pohlcuje benzen, formaldehyd a trichloretylen. Bohužel je ale toxický. V domácích podmínkách může dračinec dorůst až do výšky tří metrů, musíte však vědět, jak o něj pečovat. Nesnáší průvan, přímé světlo, a je tak třeba dbát na jeho správné umístění. Dařit se mu bude v místnostech, kde je vysoká vlhkost.

Aloe vera

Sukulent aloe vera absorbuje toxiny například z nátěrových barev, současně je výkonným producentem kyslíku. Mít doma tuto rostlinu se skutečně vyplatí. Postará se nejen o čistý vzduch, ale poslouží i jako hojivý přírodní přípravek na drobné ranky, popáleniny či štípance. Můžete si z ní vyrobit i domácí chladivý gel. Pro úspěšné pěstování je důležité místo s dostatkem světla.

Fíkus (Ficus)

Fíkus známý také jako fíkovník je oblíbenou pokojovou dřevinou možná i proto, že se dá pěstovat jako bonsaj. Péče o něj není nikterak náročná, protože nevyžaduje být přímo u okna. Dařit se mu bude dobře i ve vytopených bytech, jelikož díky svým kožovitým listům snese i vyšší teplotu, nevadí mu ani suchý vzduch.

Zdroj: dpm.cz, floranazahrade.cz