Stručný souhrn z článku:

  • Aby zahrada v zimě nevypadala smutně, lze zvolit různé druhy rostlin, které přinášejí krásu a životnost i v chladnějších měsících.
  • Doporučené rostliny zahrnují opadavé a stálezelené druhy s atraktivními listy a plody, které mohou být potravou pro ptáky.
  • Kromě toho, větve některých dřevin a kvetoucí rostliny v zimním období mohou zahradu oživit a přidat do ní barvu a vůni.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Zahrada v zimě vypadá trochu smutně. Nemusí to tak ale být vždycky. Je jasné, že ji neprozáříte barvami jako uprostřed léta, ale oživit ji můžete. Stačí do ní vysadit rostliny, které ji zatraktivní i během zimy.

V zahradě kombinujte opadavé a stálezelené rostliny. Když pominete neopadavé jehličnany, máte k dispozici řadu rostlin se zajímavými listy, jako například bobkovišeň, některé druhy skalníku, kalinu vrásčitolistou, zimostráz, čilimník, břečťan apod. Uplatní se samostatně, v živém plotě nebo třeba jako pokryv zdí či zástěn.

Kromě listů upoutají pohledy kolemjdoucích i barevně výrazné okrasné plody, z nichž některé vydrží na rostlinách až do jara. Může se jednat o šípky velkoplodých růží, dřišťálky nebo plody cesmíny, hlohyně, skimie či okrasné jabloně. Nemusí být nutně jedlé pro vás, měly by ale být poživatelné pro ptáky, jejichž přítomnost rovněž prospěje k oživení zimní zahrady.

Zdroj: Youtube

Barvu do zahrady vnesou i větve některých dřevin, například barevné výhony oblíbených svíd a vrb. Druhé jmenované mohou zimní prostor zatraktivnit i svými převislými nebo pokroucenými větvemi. Pozornost upoutají i do snopů svázané okrasné trávy.

Pomyslnou třešničkou na dortu mohou být v zimním období dřeviny, které rozkvétají i během zimy a mnohé z nich také výrazně voní. Může jít třeba o kalinu vonnou, vilín, višeň chlupatou nebo zimokvět časný, lýkovec nebo jasmín nahokvětý.

Zdroj: magazinzahrada.cz, vedomazahrada.cz