Jakou roli teď ve vašem životě hraje fotbal?

Sleduji ho a fandím převážně klubům, ve kterých jsem působil, takže Hradci Králové a Slavii Praha. Část své kariéry jsem strávil také v německých klubech Borussia Mönchengladbach a Dynamo Drážďany, takže fandím i jim. Na hřiště se ještě občas dostanu, k fotbalu nebo k futsalu, ale čím dál méně. Raději si chodím zaběhat.

Co má byznys s fotbalem společné, a co je naopak úplně jiné?

Sport a podnikání toho mají společného hodně. Je třeba mít neustále tah na branku, hrát do poslední chvíle. Po každé prohře totiž může přijít vítězství. Společná je také nezbytnost disciplíny, bez které se fotbal ani úspěšné podnikání neobejdou. Jediný rozdíl vidím asi v tom, že vrcholový sport má limity z pohledu věku a zdraví hráče, kdežto byznys lze dělat opravdu dlouhodobě.

Čím užitečným vás sport vybavil pro současnou profesi?

Naučil mě, že občas musím přijmout porážky a nesmím se hned vzdávat. To je moje životní filozofie, která mě provází i v průběhu celého podnikání. Díky sportu jsem také pozitivnější a lépe snáším stresové situace. Sport je určitě skvělá průprava do podnikání a celkově do života.

S nápadem na kliky prý přišel váš bratr a vy jste do firmy investoval ještě v počátcích fotbalové kariéry. Byl jste v následujících letech jen investor, nebo jste se na dění ve firmě stíhal podílet?

Pravda je, že počáteční rozjezd firmy ležel naplno na bedrech bratra Romana, protože jsem byl v tu dobu aktivní profesionální fotbalista. Mně zůstaly na starosti prakticky jen finance. Kdykoliv mi to však čas alespoň trochu dovolil, snažil jsem se do řízení firmy zapojovat. Posléze se k nám přidal i třetí bratr Petr. Přišel ve správný čas, kdy jsme zrovna začínali řešit vlastní výrobu a montáž. V oba bratry jsem měl maximální důvěru a věděl jsem, že se na ně můžu stoprocentně spolehnout.

Nebáli jste se, že to může ovlivnit rodinné vztahy, pokud byste se s bratry na něčem neshodli?

Ani ne. Všichni tři máme nekonfliktní povahu, takže pokud výjimečně zastáváme odlišný názor, vždy se dokážeme v klidu domluvit. Navíc máme ve firmě jasně definované role: já se starám o finance, marketing a zahraniční obchod, Romanovou doménou je design, vývoj a tuzemský obchod a Petr vede výrobu. A právě díky tomu, že se každý věnujeme svému sektoru, mezi sebou nemáme žádné větší neshody.

Když se blížil konec vaší fotbalové kariéry, měl jste tedy jasno, co bude dál?

Ano, měl. Už v počátcích jsem si uvědomoval, že profesionální dráha fotbalisty nepotrvá věčně, a v našem podnikání jsem viděl smysl a budoucnost. Jsem rád, že jsem se nevydal cestou některých svých bývalých fotbalových kolegů, kteří investovali do autosalonů či restaurací, přičemž mnohým se tento krok nevyplatil. My jsme měli štěstí na zvolený obor – v tomto segmentu v České republice v té době prakticky neexistovala žádná konkurence. Takže po ukončení fotbalové kariéry jsem se začal firmě věnovat na plný úvazek.

Ani trochu vás nelákalo zůstat u fotbalu?

Fotbal jsem nikdy úplně neopustil. Dodnes se účastním exhibičních utkání veteránů, například tradičního silvestrovského derby Slavia – Sparta. Navíc se aktivně zajímám o fotbal v Hradci Králové, kde jsem začínal svoji profesionální kariéru.

Prý jste poměrně dlouho firmu dotoval a přišel o dost peněz. Nepochyboval jste ani na chvíli, jestli to byl dobrý nápad?

Máte pravdu, první tři roky jsem provoz firmy vyloženě dotoval ze sportovní činnosti. V tu dobu jsme byli neustále v červených číslech a já se potýkal s myšlenkou, že bychom to vzdali. Kvalitu dovážených klik bylo těžké uhlídat, zahraniční dodavatelé byli krajně nespolehliví. A tehdy Roman přišel s návrhem, abychom se do výroby klik pustili sami. Začínali jsme tak prakticky znovu od nuly a do té doby investované peníze obrazně řečeno vyletěly oknem. Bylo to náročné období a pro mě velká zkouška trpělivosti. Ale ničeho z toho rozhodně nelituji. Tehdy nám pomohlo, že velké strojírenské firmy z našeho regionu propouštěly šikovné pracovníky. Ti začali zakládat malé domácí dílny, ve kterých pro nás vyráběli jednotlivé komponenty. A situace se začala obracet k lepšímu.

Teď musíte naopak cítit zadostiučinění, firma je úspěšná, renomovaná a sklízí designové ceny…

Ano, samozřejmě nás to velmi těší. Stali jsme se jediným výrobcem designového dveřního a okenního kování v České republice a za naše produkty jsme získali několik prestižních mezinárodních ocenění. Ale byť by se mohlo zdát, že už bychom mohli být spokojení s tím, kam až jsme za tu dobu došli, nikdy není vyhráno. Je třeba mít neustále tah na branku, protože tenhle zápas ještě zdaleka není u konce.

Jste stále stoprocentním vlastníkem? Máte tedy při rozhodovacích procesech právo veta?

Byl jsem stoprocentním vlastníkem, ale to už neplatí. Loni jsme vstoupili na pražskou burzu START a upsali 35 % procent kapitálu společnosti. Zbytek zůstává v mém držení, a jsem tedy majoritním akcionářem. Nicméně na právo veta jsem nikdy nehrál. Jsme tým a jako tým i fungujeme.

Staráte se o finance, marketing a export – kde jste se to všechno naučil?

Učil jsem se prakticky za pochodu, postupně nabývající praxí a různými školeními. Nebylo to samozřejmě jednoduché, ale společně s bratry jsme to zvládli a každý jsme se našli v tom svém. Jak rostla firma, rostli jsme i my.

Co z toho vám zabírá nejvíc času a energie?

To záleží na situaci, čemu je aktuálně třeba věnovat nejvíce pozornosti. Loni jsme se například hodně zabývali právě změnou právní formy společnosti a s tím souvisejícím vstupem na burzu. Zároveň bylo třeba řešit dopady inflace a růst cen energií, tedy finance.

Co považujete za největší přednost a co za největší úspěch firmy?

Naší předností je, že zákazníkům dokážeme nabídnout komplexní řešení pro jejich dveře – do segmentu dveřního kování totiž nepatří pouze kliky, ale také nejrůznější doplňky jako dveřní panty, zarážky, kování pro posuvné dveře nebo neviditelné zárubně. Za největší úspěch pak považuji to, že se nám podařilo vybudovat firmu, v níž držíme pevně v rukou nejen vlastní výrobu, ale také autorský design. Dokázali jsme prorazit v náročném designovém světě a přední italští a němečtí výrobci, ke kterým jsme v počátcích vzhlíželi, nás respektují a uznávají. Navíc úzce spolupracujeme s předními českými i zahraničními architekty. To všechno nás neskutečně těší a pohání v další činnosti.

Ivo Ulich (*1974)

Stojí v čele M&T, tuzemského lídra v oboru dveřního a okenního kování. Má za sebou úspěšnou kariéru fotbalového záložníka, působil v českých i zahraničních klubech a v reprezentaci. Společnost M&T založil se svými dvěma bratry ještě v průběhu fotbalové kariéry. Ve firmě se stará o finance, marketing a zahraniční obchod.

www.kliky-mt.cz

Jak vás napadlo testovat výrobky na Seychelách?

Na Seychelách jsem před několika lety vybudoval menší privátní resort a vzhledem k naprosto odlišným klimatickým podmínkám oproti Česku se testování klik na tomto místě přímo nabízelo. Vysoká vlhkost a teploty i spousta soli od oceánu mají samozřejmě na veškeré vybavení vliv – opotřebovává se mnohem rychleji. Díky testování zámků, mechanik klik a jejich povrchových úprav v těchto podmínkách dokážeme našim zákazníkům z exotických destinací zaručit relativně dlouhou dobu užití kování. Běžně se v těchto zemích garance nedávají, nebo jen velmi omezené.

Který váš výrobek je nejúspěšnější?

Z pohledu získaných ocenění je to jednoznačně systém Magnetic, který slouží k ovládání otočných dveří, k čemuž využívá výhradně magnetickou sílu. Dlouhodobě nejoblíbenější modelovou řadou je kování Minimal / Maximal – kliky mají unikátní řešení rozety nepřesahující jejich obrys. Co do počtu prodaných kusů je velký zájem také o kliky Entero či Lusy.

Umějí už čeští zákazníci ocenit kvalitu?

Musím říct, že v posledních letech se to výrazně zlepšilo. Z pozice lídra na trhu cítím jako náš závazek přinášet na český trh nové trendy a potenciální zákazníky učit, že při výběru dveřního kování, ale samozřejmě i jakýchkoli dalších produktů, by měla hrát hlavní roli kvalita. I z toho důvodu jsme se stali jedním ze zakládajících členů AČPD – Asociace českého průmyslového designu, která podporuje kvalitní, udržitelný, originální český design a dává si za cíl jej propagovat u široké veřejnosti, a tím tak obnovit hrdost na české výrobce.

Jak si stojíte v zahraničí?

Zahraniční trh je dlouhodobě předmětem našeho zájmu. Postupně budujeme a rozšiřujeme síť po celém světě, v čemž nám určitě pomáhají získaná mezinárodní ocenění. Naše kování v současnosti najdete na dveřích v 55 zemích. A jak už jsem zmínil výše, spolupracujeme s renomovanými světovými architekty. V letošním roce jsme se rozhodli zaměřit na prezentaci na Slovensku, a proto chystáme otevření nové designové vzorkovny v Bratislavě, která nám, jak doufáme, napomůže zaktivnit spolupráci s místními architekty.

Dolehly na vás vysoké ceny energií a inflace?

Růst inflace a cen energií má na náš provoz samozřejmě vliv. Zahrnuje to totiž mimo jiné navýšení cen vstupních materiálů, pro nás surových kovů, ze kterých kliky vyrábíme. Bohužel jsme byli nuceni tato navýšení částečně promítnout do cen našich produktů, protože nehodláme snižovat ze svého kvalitativního standardu. Část vstupních nákladů však pokrýváme sami, jelikož nechceme zdražovat za každou cenu.

Jaké jsou vaše další plány a cíle?

Aktuálně připravujeme spolupráci s prestižními zahraničními architekty, ale nerad bych o tom zatím cokoli prozrazoval. Nicméně věříme, že tento společný počin bude velmi zajímavý pro český i zahraniční trh. Co se týče dalších plánů, kromě zmíněného otevření nové bratislavské vzorkovny nás letos čeká také výstavba nové skladové a montážní haly a instalace fotovoltaických panelů, abychom byli energeticky soběstačnější.

Tento článek jste si mohli přečíst v časopisu DŮM & ZAHRADA 4/23.