Jedním ze zakladatelů a propagátorů projektu oživujícího až sedmdesát let staré kvalitní věci byl Jiří Mrázek. Ve společnosti Nanovo již nepracuje, ale o záchraně starších designových skvostů dokáže poutavě vyprávět.

Záchrana starých věcí

Před lety jste se rozhodl zachraňovat starší, ale kvalitní design. Proč?

Vyrostl jsem v domácnosti plné starožitného nábytku. Nemám jej moc rád, působí těžkopádně, ale prostředí mě ovlivnilo. Doma jsme si také často prohlíželi prvorepublikové fotografie naší rodiny.

Takhle může vypadat retro nábytek ve vaší domácnosti:

Zdroj: Youtube

Možná proto mě věci s duší, příběhem, nebo dokonce tajemstvím přitahují. Než jsme založili Nanovo, dva roky jsme shromažďovali spoustu věcí. Ukládali jsme je na půdu u mých rodičů a ti z toho nebyli nadšeni.

Většinou se od stylu předcházející generace snažíme odlišit. Cítil jste to stejně?

Mám rád jednoduché vzdušné interiéry, nazval bych to veselým funkcionalismem. Předměty, které prodává Nanovo, jsme já ani kolega Adam Karásek v mládí doma neměli. To bylo velkou výhodou, protože jsme v těchto věcech mohli objevovat jejich potenciál.

Sběratelství je dobrodružství

Nanovo je do jisté míry postavené na sběratelství. Sbíráte rád?

Od dětství jsem pořád něco sbíral. Na základní škole jsem kupoval komiksové sešity Pif Poche, později jsem přešel na hokejové kartičky, fotoaparáty, hodinky Prim atd. Nejvíc mě ovlivnila roční stáž v Berlíně v rámci vysokoškolského studia.

Měl jsem čas toulat se městem, navštěvovat obchody s nábytkem a designem z padesátých až osmdesátých let minulého století – věci, které u nás často končily u kontejnerů a ve sběrných dvorech. Jejich estetika mě uchvátila. Začal jsem přemýšlet o podobném podnikání.

Dal se některý nákup přirovnat k dobrodružství?

Napínavé bylo hledání křesel navržených Olbramem Zoubkem pro pražskou vinárnu U Zlatého hada. Tušil jsem, že jde o neobyčejnou záležitost – na první pohled profesionálně zpracovaný nábytek s použitím kvalitních materiálů.

Informace jsme získávali složitě. Nakonec jsme narazili na fotografii v jedné bakalářské práci uvádějící jako autora českého sochaře. Obrátili jsme se na Polanu Bregantovou (dceru Olbrama Zoubka a Evy Kmentové), která potvrdila autorství, navíc nám poskytla dobové fotografie a články o již zrušeném podniku.

Chcete o modernizaci a firmě Nanovo vědět ještě víc?

  • Speciální projekty s lustry a labutěmi
  • Spolupráce s významnými designéry
  • Proč mají rádi kolotoč a filmy Věry Chytilové
  • Jak se tahají krámy z propadliště dějin
  • Retro nábytek v moderním designu

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v listopadovém čísle časopisu DŮM & ZAHRADA, které vychází 19. října.

Zdroj: Dům & Zahrada