Rez hrušňová, nazývaná také rzivost hrušní, je způsobena dvoubytnou houbou Gymnosporangium sabinae. Ta pro svůj život potřebuje dva hostitele – jedním je hrušeň, druhým jalovec, jehož nejnáchylnějšími druhy jsou jalovec čínský a jalovec klášterský. I když jste na zahradě žádný jalovec nevysadili, neznamená to, že je vaše hrušeň v bezpečí. Stačí, aby nějaký rostl v sousedství nebo i sto metrů od vás na návsi. Vítr je údajně schopen přenést infekci až na kilometr.

Juniperus sabina aurea Autor: Shutterstock.com Juniperus sabina aureaAutor: Shutterstock.com

Stoupající obliba pěstování jalovců jako okrasných keřů zřejmě stojí za rapidním nárůstem rzivosti hrušní. Ta se projevuje žlutooranžovými skvrnami na listech, které se postupně zvětšují a mohou postihnout až 80 % listové plochy. Strom je slabší, letorosty narůstají omezeně a slábne i kvalita úrody, protože se vytváří méně květních pupenů. V těžkých případech rez napadá i plody. Choroba je zákeřná i v případě jalovců, u nichž způsobuje vysychání a odumírání větví.

U hrušní můžete příznaky pozorovat od června. Ve druhé polovině léta narůstají na spodní straně postižených listů malé výrůstky – aecia, ve kterých vznikají spory, které následně infikují jalovce. Na zimu se houba usadí v jalovcích, aby se na jaře přenesla pomocí teliospor zpátky na hrušně.

Hrušeň Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Jak proti rzi bojovat:

  • Za bezpečnou vzdálenost mezi hrušní a jalovcem se považuje 200 m. Blíže k sobě můžete vysadit jen odolnější odrůdy a kultivary – z hrušní to jsou zejména ranější odrůdy, z jalovců například jalovec obecný, jalovec šupinatý nebo jalovec poléhavý.

  • V jarních měsících je nutné sledovat výskyt rzi na jalovcích a odstranit postižené větve. Šíření infekce zamezíte i tak, že jalovce přikryjete bílou netkanou textilií.

  • V létě odstraňujeme poškozené listy hrušní. Je nutné včas odhrabat i listí spadané.

  • Z chemických prostředků lze rzivost hrušní utlumit fungicidními přípravky, které se používají proti strupovitosti. Doporučuje se například Dithane, DELAN 750 SC, TOPAS C 50 nebo Baycor 25 WP. První postřik by se měl provádět zjara před kvetením, druhý krátce po odkvětu.