Hlasitější oslava jednou za čas nevadí snad nikomu. Co ale dělat v případě, že vás hluk z okolí obtěžuje pravidelně? A to natolik, že si nepamatujete, kdy jste se naposledy pořádně vyspali?

Kdy je noční klid a co to pro vás znamená?

Noční klid je doba, po kterou má být chráněn lidský spánek. Základní časový interval je stanoven na dobu od 22:00–6:00 hodin. Noční klid upravuje dokonce i zákon. A to přesně § 34 odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví.

Podívejte se na video věnované rušení nočního klidu:

Zdroj: Youtube

Během tohoto časového rozmezí mají všichni občané povinnost dodržovat klid a nevystavovat ostatní hluku a vibracím. To znamená také omezení hlučného provozu, stavebních prací, veřejných oslav či zábavních akcí.

Obecní vyhlášky však mohou noční klid upravit – mohou změnit interval jeho trvání, ale také jej mohou zrušit. V případě ubytovacích prostor by měl být noční klid zaznačen v domovním řádu.

Zrušení nočního klidu v obci?

Nočnímu klidu se věnuje také § 5 odst. 6 zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích. Obec může na základě tohoto předpisu stanovit situace, kdy bude doba nočního klidu kratší, nebo dokonce žádná. Může jít o případy kulturních akcí, zábavy, obecních slavností nebo jiných akcí.

Zkrácená doba nočního klidu však musí být stanovena ve vyhlášce s dostatečným předstihem. Výjimku musí odsouhlasit zastupitelstvo obce.

Co dělat v případě rušení nočního klidu?

Rušení nočního klidu se považuje za přestupek – v případě, že vás například ruší soused svými bujarými oslavami. V případě, kdy se jedná o obecní akci, která je schválena a noční klid je upraven, moc možností nemáte.

Pokud vás v době nočního klidu někdo obtěžuje, můžete zavolat policii. Ta se musí na místo dostavit a rušiteli může uložit pokutu až do výše 5000 Kč, pokud věc předá obecnímu úřadu, může dojít k pokutě až 10000 Kč. Policie může pachatele přestupku předvést na služebnu, pokud klid narušuje dál i přes domluvu.

Další možností, jak můžete s hlukem bojovat, je kontaktování krajské hygienické stanice. Ta může na základě svého měření zjistit, zda se jedná o překročení hlukových limitů. Ty jsou stanoveny v Nařízení vlády č. 272/2011 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací.

Pokud nepomůže ani výše uvedené, poslední možností je podání žaloby k soudu. K té se přistupuje pouze v extrémních případech, kdy je rušení opakované a problém nelze vyřešit jinak.

Hluk ze stavby

Pokud je noční klid porušován hlukem ze stavby, můžete se obrátit na stavební úřad a prověřit, zda má stavba stavební povolení. Pokud nemá, můžete podat podnět stavebnímu úřadu, který může udělit pokutu nebo nařídit odstranění stavby. Jedná se však o postup u velkých staveb, ne o situace, kdy váš soused vrtá nové police na stěnu.

Soukromé akce

Soukromé a rodinné akce nepodléhají oznamovacímu režimu vůči obci, konat se mohou i po 22. hodině. Ale jen v případě, že neporušují noční klid.

Zdroj: finance.cz, frankbold.org, euro.cz