Stavební výroba v říjnu meziročně vzrostla o 2,9 procenta, oznámil to Český statistický úřad. Tempo růstu tak opět zpomalilo. O měsíc dříve si stavebnictví polepšilo podle revidovaných údajů o 3,5 procenta. Říjen navíc potvrdil, že se staví méně bytů.

Podle ČSÚ se tempo růstu stabilizovalo na úrovni nižší než v prvním pololetí letošního roku. Zpomalení statistici přičítají vysoké srovnávací základně z loňského roku, kdy stavebnictví rostlo dvouciferným tempem.

Stavební úřady v říjnu povolily výstavbu 3288 bytů, což bylo o 489 bytů méně než před rokem. Z toho se novou výstavbou získá 2743 bytů, tedy o 183 bytů méně. Bytová výstavba klesla již druhý měsíc v řadě. Ještě v srpnu firmy stavěly více bytů ve srovnání s loňským rokem. Statistici ale opět zdůrazňují, že čísla jsou ovlivněna vysokou základnou z loňska.

Orientační hodnota nově povolených bytů v bytových domech dosáhla 7,5 miliardy korun, a jeden byt tak v průměru vyšel na 2,5 milionu korun. Hodnota bytu tak letos nepřetržitě stoupá, což se odráží i v konečných cenách bytů pro obyvatele. Za deset měsíců roku byla cena meziročně vyšší o šest procent.

Celkem úřady v říjnu povolily výstavbu 13.714 objektů. Nové stavby a opravy se o počet dělí zhruba půl na půl. Hodnota staveb dosáhla 29,1 miliardy korun, tedy o třetinu více než loni. Za zvýšením hodnoty podle ČSÚ stojí povolení výstavby dalších dálničních staveb.

Stavební firmy v říjnu přijaly další pracovníky, a opět tak příznivě působily na trh práce. Počet zaměstnanců ve stavebnictví se zvýšil proti loňskému říjnu o 3,9 procenta. Zedníci a další stavební pracovníci si v průměru vydělali 18.404 korun za měsíc, jejich mzda tak byla o tři procenta vyšší než před rokem. Vzhledem k růstu cen si ale mohli za své výdělky koupit o 0,5 procenta méně zboží než loni. Produktivita práce na jednoho stavebního zaměstnance klesla v říjnu o 1,2 procenta.

Vývoj stavebnictví letos ovlivnilo květnové zvýšení daně z přidané hodnoty. Investoři chtěli velkou část prací provést ještě před zvýšením, a tak výroba v dubnu vzrostla o rekordních 62,4 procenta. Poté stavebnictví dva měsíce klesalo. Dopad změny podle statistiků odezněl v srpnu. -čtk-