Časté odvápňování konvice nejenže zlepšuje kvalitu připravovaných nápojů a ovlivňuje jejich chuť, ale především prodlužuje životnost spotřebiče. Nánosy usazenin jsou nevzhledné, mají nepříznivý vliv na naše zdraví a negativní dopad na plášť spotřebiče i topné těleso. 

Jak odvápnit konvici pomocí bramborových slupek?

Odvar z vařených brambor nebo bramborových slupek se po generace používá k rozpouštění ledvinových i žlučových kamenů. Slupky tedy můžete bez obav použít k odstranění vodního kamene v konvici. Vložte je do konvice, zalijte horkou vodou a nechte chvíli působit. Po uplynutí této doby slupky vyjměte a konvici důkladně vypláchněte. 

Čtěte také

Tepelné čerpadlo

Čtěte také

Ne vždy se tepelné čerpadlo vyplatí

Plátky citronu

Jeden celý citron nakrájejte na tenká kolečka a vložte je do konvice. Potom naplňte konvici studenou vodou tak, aby pokryla postižená místa konvice. Když do vody přidáte trochu vymačkané citronové šťávy, proces dekarbonizace tím urychlíte. Vodu s citronem převařte, nechte půl hodiny odstát, podruhé převařte a poté propláchněte čistou studenou vodou. 

Kyselina citronová nebo jedlá soda

Praktickou metodou odstraňování vodního kamene je rozpuštění obsahu jednoho sáčku kyseliny citronové (20 gramů) nebo 3 polévkových lžic jedlé sody ve vroucí vodě. Připravený roztok nechte v konvici několik hodin (v případě jedlé sody by měl být účinek viditelný již po 15 minutách). Po dokončení nádobu důkladně vypláchněte pod tekoucí vodou; pomocí citronové kůry navíc můžete odstranit usazeniny nahromaděné na sítku konvice. 

Co je to vodní kámen?

Vodní kámen je tvrdá šedobílá usazenina, která se skládá převážně z uhličitanu vápenatého a vzniká při odpařování tvrdé vody. Nejenže je vodní kámen nevzhledný, ale jeho přítomnost má vliv na vyšší spotřebu elektrické energie, protože konvice musí stejné množství vody vařit déle. Vodní kámen také nepříznivě ovlivňuje kvalitu vody, a podle vědecké studie, kterou prováděli vědci z univerzity v Kalkatě, má nepříznivý vliv i na naše zdraví.

Odvápnění pomocí octa 

Nejoblíbenější metodou odstraňování vodního kamene z konvice je použití 10% lihového octa. Ocet zřeďte s vodou v poměru 1 : 1, nalijte do konvice a povařte. Poté nechte 1 hodinu stát. Po uplynutí této doby konvici několikrát propláchněte pod kohoutkem, poté ji naplňte čistou vodou, převařte a vyprázdněte. Nevýhodou této metody jsou unikající páry zahřátého octa a štiplavý zápach, který naštěstí po propláchnutí zcela zmizí. 

Zdroje: The Sun, Muratordom, iReceptář, NCBI