Rytí zahrady patří k nejdůležitějším podzimním činnostem, které můžete na své zahradě dělat. Musíte si ale dát pozor jak na správnou techniku, tak i nástroj.

Půdu na podzim musíte rozrýt

Podívejte se na video, jak zazimovat záhony:

Zdroj: Youtube

Činností, které musíte na podzimní zahradě provést, je spousta. Jde zejména o sklizeň posledních kousků zeleniny, postupný úklid, hrabání a likvidaci listí, ale i popadaných jablek, která by mohla udělat neplechu na vašem trávníku.

Důležité je i rytí záhonů. To spočívá v rozrušení orniční vrstvy a promíchání vrstev. Dále pak v zapracování organického materiálu, čímž dojde ke zlepšení vlastností půdy. Díky tomu bude vaše zahrada prosperovat i v dalším roce.

Proč je rytí zahrady důležité?

Těžká půda začne díky rytí měnit jílovitou strukturu na lépe zpracovatelnou středně těžkou strukturu. Pravidelným přidáváním organické struktury dojde ke zlepšení půdních vlastností. Při rozpadu organické hmoty dojde k zahřívání půdy. Drobné půdní organismy ji začnou zahřívat a zapracovanou půdu postupně měnit na humus. Na něj se vážou živiny i vláha.

Rýt byste měli i lehkou půdu, která se zpracovává dobře. Pokud to neuděláte, postupně dojde ke snížení úrodnosti. V případě silnějších a delších dešťů se stane problémem také rychlé odplavení vláhy i živin.

Jak na rytí záhonů

Správné rytí záhonů spočívá v otáčení orniční vrstvy a zaklápění vrchní části půdy, z níž rostou rostliny, na bok. Všechen organický materiál musí být na boku brázdy tak, aby byl po celé výšce ornice.

Když ryjete těžkou půdu, používejte rýč se špičkou. U středně těžké či lehké půdy si vystačíte s rýčem, který má rovný konec. Ryje se na celou výšku rýče, proto musíte použít dostatek své síly.

Ryjte od jedné strany záhonu ke druhé. Půdu poté nesešlapávejte, choďte v místech, kde půda rozrytá není. To, co odryjete, zaklápějte na bok. V zimě se zničí i větší hroudy, které rozloží organický materiál ponechaný v půdě.

Na začátku sezony stačí záhony uhrabat a začít vysévat.

Zdroj: bhg.com, gardeningknowhow.com, hobby.instory.cz