Jaroslav Šalda

Tento muž začínal jako obyčejný úředník a vypracoval se až na generálního ředitele nejprve vydavatelství novin a časopisů, jež proměnil v jedno z nejprestižnějších knižních nakladatelství. V čele podniku stál od roku 1924 až do roku 1945. Díky tomu se stal známou osobností první republiky. Za komunistické éry byl Melantrich zestátněn, ale do dějin knižní kultury se zapisoval až do roku 1999, kdy zanikl. Šalda proslul také jako sběratel výtvarných děl svých současníků. Vedl bohatý společenský život, a tak se ve vile Na Hřebenkách scházeli umělci, podnikatelé i politici.

Jan Emil Koula

Mezi těmito lidmi se také objevoval stavitel Šaldovy vily Jan Emil Koula, syn známého architekta Jana Kouly. Zatímco otec byl předním představitelem historismu v Čechách 2. pol. 19. století a tvořil v typicky českém národním slohu, syn se stal průkopníkem moderního bydlení 1. poloviny 20. století. Vyrůstal v rodinné vile v pražské Bubenči, kterou jeho otec projektoval ve stylu vladislavské gotiky s prvky lidové architektury. Denně chodil kolem sochy poustevníka svatého Ivana od známého sochaře Stanislava Suchardy, a tak ho kultivované prostředí ovlivňovalo už od dětství.

ČTĚTE TAKÉ:

Šaldova vila

Pro vilu postavenou v klasickém funkcionalismu – tedy bez ozdob, účelně, ale esteticky vkusně s ladností a noblesou, bylo vybráno místo ve vilové čtvrti nedaleko pražského Smíchova v ulici Na Hřebenkách. Dům je třípatrový se střešní nástavbou, která vytváří obytnou terasu. V přízemí se nacházel byt domovníka, kuchyň a garáž. Centrem vily se stalo první patro, kde byl umístěn obývací pokoj propojený s jídelnou a jedna ložnice vybavená koupelnou a šatnou. Další pokoje architekt situoval do prvního patra. K obytným prostorům patřila i plochá střecha obehnaná kovovým trubkovým zábradlím a pohled odtud do zahrady měl vyvolat představu, že pobýváme na zaoceánském parníku. Výraznou dominantou celé stavby se stal válec vystupující nápadně ze středu prosté krychle a dělící prostor na dva stejné díly. Za jeho prosklenou tváří se skrývalo schodiště. Tak se v podstatě funkčnost spojila s atraktivitou. Tento prvek měl navodit vizi lodního kýlu, a námořní atmosféru tak dotáhl do konce.

Celá budova rozzářila zahradu svou bílou lehce našedlou jednotnou hladkou omítkou. V roce 1937 stavbu ještě upravoval architekt František Zelenka. Dnes je dům ve velmi dobrém stavu, slouží nadále k bydlení, patří potomkům Jaroslava Šaldy, ale ti ho v současnosti nabízejí k pronájmu.